Není to tak dlouho, co Vás ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO) pokárala za to, že se prý takřka zastavil rozvoj města. Vy jste problém uznal, ale doplnil jste, že za něj odpovědnost nese Jan Korytář ze Změny pro Liberec. Není ale za činnost koalice odpovědný primárně primátor? A co uděláte pro nápravu?
Ano máte naprostou pravdu, za vedení města je zodpovědný primátor. Tak to navenek vypadá, jenže já mám stejně jako ostatní lidé k dispozici pouze 24 hodin denně. Proto mám své náměstky, kterým jsem do gesce svěřil určité oblasti činnosti. Mohl bych vše řídit a dělat já, skrze úředníky, ale pak náměstky nebudu potřebovat. V tomto modelu bych opravdu byl za vedení zodpovědný pouze a jen já. Podniknout kroky k nápravě bylo to první, co jsem učinil. Musel jsem si jen vybrat cestu, jakou se vydat. Měl jsem dvě možnosti. Buď tyto kompetence panu náměstkovi odebrat a vzít si dotace pod sebe, nebo mu je ponechat a pomoci mu s tím. Kdybych se vydal první variantou, naruší to vztahy na radnici a mému koaličnímu partnerovi bych tím vzkázal, že mu nevěřím. A to pravda není. Zvolil jsem proto variantu druhou, kdy jsem se podrobně seznámil se stavem a přijal nabídku úředníků z kraje a do procesu je zapojil. V tuto chvíli si myslím, že jsme na dobré cestě. Pokud ovšem MMR opět nezmění, neaktualizuje, metodiku a jiné dokumenty.
Starostové pro Liberecký kraj dlouhodobě kritizují, že se na vytváření pravidel pro přidělování dotací podílejí dva vrcholní představitelé města Jan Korytář a Karolína Hrbková, neboť jsou současně ve vedení organizace, jež o nemalé dotace žádá. Čím byste kritiku ze střetu zájmu vyvrátil? A neuvažujete o změně? Starostové pro Liberecký kraj například navrhli, abyste si přípravu IPRÚ vzal pod sebe Vy sám.
Kdyby Starostové byli skutečně starostové (v Libereckém zastupitelstvu je to opravdu jen název strany), věděli by, že jedna věc je pravidla kritizovat, ale druhá věc je pravidla vytvářet. Pravidla pro dotační programy města se za ta léta měnila několikrát, vždy s ohledem na aktuální legislativu nebo zkrátka protože každé politické vedení má trochu jiné představy, co je a není spravedlivé. To se ovšem netýká IPRÚ, evropské dotace jsou zcela jiná soutěž. Tam jsou pravidla dána jasně seshora a to neovlivňuje ani Jan Korytář a už vůbec Karolína. Jediné, co mohou dělat je předkládat do IPRÚ projekty, v současné době tedy spíše projektové fiše. Ale tuto možnost mají a budou mít všechny strany a organizace, které se budou o IPRÚ zajímat a najdou se v daném operačním programu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková