Tisíce malých obchodů jsou otevřené, rozčílil se Babiš. Opozice všeho zneužívá

28. 11. 2020 12:23

Bude se rozvolňovat? Podle premiéra Andreje Babiše to závisí na číslech. Jeho poradce Roman Prymula otevírat příliš nechce. Opatření tady máme, podle premiéra, stejná jako v Rakousku. Babiš prý těžko zabrání ČSSD v odchodu z koalice. ODS tehdy neměla odvahu. A zda setrvá v politice?

Tisíce malých obchodů jsou otevřené, rozčílil se Babiš. Opozice všeho zneužívá
Foto: reprofoto: vysílání ČT24
Popisek: Andrej Babiš.
reklama

Anketa

Jste pro otevření obchodů a restaurací?

59%
41%
hlasovalo: 21315 lidí

„Když čísla nebudou dobrá, tak obchody otevřené nebudou. Nemůžeme si dovolit riskovat třetí vlnu,“ řekl premiér před klíčovým nedělním jednáním vlády v rozhovoru pro sobotní Právo.

„Bohužel čísla neklesají tak rychle, což je dáno poměrně vysokou mobilitou, ochotou dodržovat opatření i tím, že lidé se nechtějí nechat testovat nebo jim to znemožňují zaměstnavatelé,“ prohlásil.

S odvoláním na informace od ministra zdravotnictví Jana Blatného premiér řekl, že do Vánoc se dostaneme na stupeň 3 podle tabulky epidemiologických opatření PES, ale lepší to pravděpodobně nebude.

Babišův poradce Roman Prymula, přitom v Lidových novinách vládě radí, aby otevřela od příštího týdne jen malé obchody, zatímco restaurace a služby ne.

„Nezavírali jsme obchody podle velikosti, ale podle sortimentu. Ano, nejvíce jsou vidět hypermarkety, ale otevřené jsou rovněž tisíce malých potravin, pekáren, lahůdek, uzenářství nebo vesnických koloniálů. To jen opozice všeho zneužívá ke své prezentaci a stále se ptá, proč tyto obchody jsou otevřené, a tyto ne, a proč je to nastaveno tak, a ne jinak. Opatření, která děláme, jsou stejná jako třeba v Rakousku,“ rozpálil se Babiš.

Premiér se vyjádřil i k sporům o daně a rozpočet s koaličním partnerem, tedy s ČSSD. Pro návrh piráta Ferjenčíka na zvýšení slevy na dani z 24.840 korun do výše průměrné měsíční mzdy – podle Babiše sociální demokraté hlasovali jen proto, aby zničili snahu ANO snížit daň z příjmu zaměstnancům na 15 %.

„Z vlády je nikdo nevyhazuje, takže ať se rozhodnou sami. Nejdřív tím sociální demokracie hrozila kvůli panu Šmardovi, nedávno kvůli panu Prymulovi a teď zase kvůli daním. Když budou chtít odejít, těžko jim v tom zabráním. Pokud by skončili, tak bych se sebral, vzal s sebou na Hrad pět jmen a vláda by pokračovala,“ prohlásil Babiš ostře směrem k soc. dem.

Hlasování spolu s ODS o snížení daní Babiš okomentoval následovně: „Jen jsme společně zrušili daň z nabytí nemovitosti a teď superhrubou mzdu. Škoda, že k tomu ODS nenašla odvahu, když vládla.“

Otázku, zda by zůstal v politice i po prohraných volbách, pak označil Babiš za předčasnou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: AZy
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Protrhly se zábrany. Black Lives Matter, divné volby a média proti Trumpovi. Právník Břicháček o nových USA

19:55 Protrhly se zábrany. Black Lives Matter, divné volby a média proti Trumpovi. Právník Břicháček o nových USA

ROZHOVOR Za vtrhnutí příznivců prezidenta Donalda Trumpa do Kapitolu na počátku ledna mohla atmosfér…