Tisíce pracovních míst vyletí do vzduchu díky prezidentovi, vládě i zákonodárcům. Promlouvá zástupkyně iniciativy proti hazardu v loteriích

03.01.2016 17:00

Novela loterního zákona vstoupila 1. ledna 2016 v platnost. Podle Jarmily Novotné z Iniciativy loterie bez hazardu je zvýšení loterní daně o osm procentních bodů a denního poplatku za hrací místo na 80 korun, jasnou předzvěstí likvidace mnohých tuzemských legálních firem.

Tisíce pracovních míst vyletí do vzduchu díky prezidentovi, vládě i zákonodárcům. Promlouvá zástupkyně iniciativy proti hazardu v loteriích
Foto: red
Popisek: Jarmila Novotná, zakladatelka iniciativy Loterie bez hazardu

„Obzvlášť smluvní živnostníci nebudou schopni tak vysoké daňové zatížení unést. Buď činnost ukončí a i se svými zaměstnanci odpochodují na úřady práce, nebo budou riskovat trestně právní postih a začnou provozovat kvízomaty, internetové kiosky. Nebo si otevřou soukromé kluby tak, jak to známe z prohibičních měst. I velké firmy se dostanou do obrovských potíží, a to včetně těch se zahraniční účastí. Nelegální internetová kasína dostala od našich zákonodárců ovšem další rok daňových prázdnin,“ řekla PL Novotná.

Vinou této vládní novely jsou podle šéfky Iniciativy reálně ohroženy tisíce pracovních míst. Zodpovědné politiky země tato skutečnost nechává chladnými a k ohrožení pracovních míst aktivně přispěli. „Zůstává rozum stát nad tím, jak v rádoby svobodném tržním hospodářství na jedné straně zasedá vláda, když hrozí nebezpečí, že v krachující soukromé firmě přijde o práci několik tisíc lidí (OKD), ale na druhé straně se snaží uměle zlikvidovat prosperující podniky a tím připravit o zdroj obživy desetitisíce lidí. Současně by však ministerstvo financí z heren a kasín chtělo získat co nejvíce prostředků do státního rozpočtu. Postrádá to naprosto logiku a jedno vylučuje druhé,“ stojí si opakovaně na svém Novotná.  

Novotná soudí, že poslanci a senátoři i většina veřejnosti podlehli manipulativní mediální masáži aktivistů v čele s Matějem Hollanem. Skokovým zvýšením loterní daně provozovatelům automatů chce ministr financí vyrovnat výpadek odvodů z prohibičních obcí. „Jsem však přesvědčena, že se mýlí - naopak jej prohloubí. A příští nezaměstnaní státní výdaje jen zvýší,“ je přesvědčena Jarmila Novotná.

Prezident sdružení SPELOS Petr Vrzáň na dotaz PL uvedl, že na odhady, jak to nakonec dopadne a zda se skutečně naplní chmurné předpoklady, je ještě brzy. „Nicméně bude to myslím tak, jak jsme opakovaně v uplynulých měsících avizovali. Pod komandem zvýšené daně, superprohibičních městských vyhlášek - jaké jsme byli loni svědky v Praze, řada legálních provozoven skončí. Nevyplatí se jim provozovat technická zařízení. Řada prostor zůstane volných. A to bude přesně ten moment, kdy nastoupí nelegální provozovatelé  se svými výherními hracími automaty a kvízomaty. Tohle patrně ministerstvo financí v čele Andrejem Babišem chtělo,“ dodal Vrzáň.  


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Petrů

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

16:38 Šéf TOPky udeřil Faltýnka do slabin. V Praze se chystá útok na největší baštu bosse ANO

Jiří Pospíšil se stává mocným hráčem pražské politiky. Poté, co dovedl TOPku na výsluní, kdy se tato…