Tisk komentuje neúspěch vládní koalice při hlasování o vyšším DPH

06.09.2012 6:06

České deníky komentují neúspěch vládní koalice při středečním hlasování v Poslanecké sněmovně o vládním stabilizačním balíčku, který nepodpořilo šest rebelujících poslanců ODS. Kabinet chce předložit totožný návrh a spojit s ním vyjádření důvěry vládě, což by se stalo poprvé v historii českých vlád. Premiér a předseda ODS Petr Nečas ale připustil, že kontroverzní návrh ještě může doznat změn ve Sněmovně.

Tisk komentuje neúspěch vládní koalice při hlasování o vyšším DPH
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání v poslanecké sněmovně se dnes asi protáhne

Volba, před kterou stojí česká pravice, a speciálně ODS, je podle názoru autora článku v Hospodářských novinách (HN) velmi jednoduchá. "Buď bude mít vyšší daně, a k tomu ještě chvíli vlastní vládu, a nebo vyšší daně a vládu levice k tomu. Není to úplně těžké rozhodování, jde jen o to najít způsob, který by všem aktérům umožnil udržet si přijatelně svou tvář," píše.

Každá vláda by musela udělat v součtu totéž

Podle komentátora Mladé fronty Dnes (MfD) se mýlí ten, kdo si myslí, že smyslem vzpoury poslanců ODS je starost o vyrovnání státních financí. Mýlí se podle něj také každý, kdo si myslí, že existuje nějaký správný návrh daňových změn, které bez bolesti a správně vyřeší státní dluh. "Existuje mnoho možných zásahů do daňového systému a dělí se na dvě skupiny. Na vládní, ta je špatně, a na opoziční, ta je dobře. Ve skutečnosti opravdu dobrá je pouze ta reforma, která nenastane. Ta nikomu neublíží. Všechny, které se prosadí, ano," píše.

"Každá vláda, prává či levá, středově levá či pravě středová, by musela, kdyby teď vládla a chtěla snižovat státní dluh, udělat plus minus něco podobného jako ta Nečasova. To všichni politici dobře vědí. Nečas je ten, na koho břímě padlo, ostatní si ho mohou vychutnat. A v tom je smysl rebelie: využít ji pro své cíle, pro svou pozici, pro hašení svého hněvu. O státní kasu nejde, ta vydrží všechno, jde o oblibu u voličů, o slávu jména, o budoucnost politika," pokračuje komentář MfD.

Šíbři mají strach z vězení

Podle komentáře v Lidových novinách (LN) je jen matoucí shoda okolností, že se proti zvýšení daní zvedla v klubu ODS revolta. "Proč? Zaprvé, většina rebelů v průběhu své kariéry nezanechala viditelné stopy sebemenšího zájmu o ideovou, programovou část politiky. A zadruhé - a především -, kdyby jim šlo o to co říkají, snažili by se odpovědnost za hospodářský pokles pověsit na krk ministru financí ze soupeřící strany a svému předsedovi by nabízeli východisko. Žádnou takovou snahu ale u nich nevidíme," míní.

Zhrzenost a touha po odvetě jako motivy, které jsou přičítány rebelujícím poslancům ODS, podle autora další komentáře v HN sedí. Jenže odpor k Nečasovi má podle něj zřejmě i jiný pádný důvod, a to strach řady stranických šíbrů, že skončí za mřížemi.

"Ono totiž přituhuje nejen kolem oranžových hejtmanů, ale i některých představitelů ODS, kteří se ve spojení s vlivnými zákulisními hráči pustili do korupčních dobrodružství. Jen si připomeňme: policie v pražském dopravním podniku, zátah v CzechInvestu, Hegerovo trestní oznámení v kauze IZIP nebo nejčerstvější zatčení ředitele dotačního úřadu Severozápad a člena výkonné rady ODS Zdeňka Markvarda. To už je slušné hřmění nad hlavami prominentů strany, která se donedávna cítila nedotknutelnou," píše komentátor HN.

To, že Nečas ve středu připustil možnost změn a kompromisu se "vzbouřenci", znamená podle autora jiného článku v HN, že mezi nesourodé skupiny rebelů ODS je někdo, jehož cílem je vládu skutečně shodit. Nečas proto takticky ustupuje, aby dotyčnému neposkytl věrohodnou záminku k likvidaci kabinetu," míní.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…