Tisk se stále zabývá kauzou exhejtmana Ratha a komunistickým krytím

17.05.2012 6:10

Tuzemské deníky se stále zabývají především kauzou nyní již bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Ten na funkci ve středu rezignoval stejně jako na post krajského zastupitele, vystoupil také z ČSSD. Poslanecký mandát si ponechal. Soud poslal Ratha, jenž je obviněn z korupce, do vazby. Policisté ho večer převezli z Prahy do litoměřické vazební věznice.

Tisk se stále zabývá kauzou  exhejtmana Ratha a komunistickým krytím
Foto: Tomáš A. Nový
Popisek: David Rath je převážen do litoměřické vazební věznice
reklama

 Hospodářské noviny (HN) míní, že kauza Davida Ratha bezprostředně českou politiku vzhůru nohama neobrátí. Bude ale jedním z faktorů letošních krajských voleb. "Tipujeme, že se nebude opakovat oranžové tsunami z roku 2008 a ČSSD oslabí. V prezidentských volbách na kauze vydělají nestraničtí kandidáti, hlavně Jan Fischer, který si na rozdíl od Jana Švejnara s ČSSD nezadal," píše komentátor HN. Sněmovní volby jsou podle něj ještě daleko. "Jako nejpravděpodobnější se jeví zachování statu quo. Tedy některá z velkých stran ve vládě, druhá v opozici. Protože v Česku z nějakých důvodů na rozdíl od Slovenska nebo Polska platí "nic nového nerozjíždět"," dodává.

Dosud mu to procházelo

Lidové noviny (LN) si v komentáři na titulní straně kladou otázku "Jak lze sloučit Rathovu všeobecně konstatovanou inteligenci s přechováváním milionových úplatků v krabicích a dětinských skrýších pod podlahou?". První odpovědí podle listu je, že se Rathovi povedlo sehnat specialistu na praní peněz. Druhá odpověď by se podle LN dala popsat jako kombinace přísloví Lepší drzé čelo než poplužní dvůr, Být obáván je důležitější než být milován a S jídlem roste chuť.

 "Kdykoliv Rathovi hrozilo, že se prokáže, že je gauner, reagoval agresí. Soupeř zjistil, že Rath si myšlenku na prohru vůbec nepřipouští," píšou LN s tím, že Rath šel v průhledném lhaní, v urážení, v mstivosti vždy dál, než člověk čekal. "Takže odpověď na otázku, jak mohl středočeský hejtman říct tak průhlednou lež, že si v krabici nesl víno, zní: Protože dosud to fungovalo," dodává komentátor LN.

Komunistické krytí

"Není to příběh jen o jednom politikovi, který podle policejního obvinění neudržel svou nenasytnost na uzdě a začal si hrabat pro sebe a rodinu. Je to příběh o vládnutí s komunistickým krytím neomezeným," začíná svůj komentář Mladá fronta Dnes (MfD). Podle něj vládl Rath ve středních Čechách takřka neomezeně, využíval podpory KSČM a získal tak pocit, že si může dovolit vše.

Deník připomíná také volby v roce 2006, které v Praze vyhrála ODS Pavla Béma. Podle MfD je to podobný případ a připomíná nedávnou aféru s odposlechy hovorů Béma s lobbistou Romanem Janouškem. "Pro všechny příští vládce, včetně ČSSD, která s tichou podporou komunistů stále koketuje, budiž Rathův a Bémův případ mementem. Je dostatečně prokázáno, že rovnice "vládnu sám = jsem nejlepší" v praxi neplatí," uzavírá deník svůj komentář.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…