Tkáňový byznys ve velkém. Česká televize poukazuje na zneužívání medicíny

24.03.2014 22:54

Tkáňová banka v Brně už přijala od státu dotace v řádu několika set milionů. A to i přesto, že ji provozuje soukromá firma. Na podezřelou společnost se zaměřila Česká televize ve svém pořadu Reportéři ČT.

Tkáňový byznys ve velkém. Česká televize poukazuje na zneužívání medicíny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Brněnská tkáňová banka se zpod křídel Fakultní nemocnice Brno vyčlenila před čtyřmi lety. Majoritním akcionářem se stala společnost PrimeCell, stát vlastní 24 akcií. A stále dotuje její provoz i výzkum, což se odborníkům nelíbí.

V době, kdy byla tkáňová banka v rukou státu, patřila k nejvýznamnějším lékařským a vědeckým institucím u nás – dodávala do nemocnic 80 procent všech tkáňových transplantátů a zároveň prováděla vlastní výzkum na kmenových buňkách.

Smutný příběh oškubávání státu

To už je však minulostí. „Výzkum této společnosti je takovou zástěrkou proto, aby se mohly čerpat dotace,“ uvedl kriticky pro Českou televizi Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Jeho slova potvrdil i Jan Žaloudík, senátor za ČSSD a bývalý děkan Masarykovy univerzity v Brně: „Tkáňová banka Brno je takový smutnější příběh oškubávání státu, což překvapí zejména proto, že se na tom oškubávání se podílejí ti, kteří by naopak o stát měli pečovat.“

Slibované novinky nepřicházejí

Soukromý kapitál měl přinést do výzkumu peníze a know-how. „Obě firmy, PrimeCell i Národní tkáňové centrum, byly založeny chvíli před vládním rozhodnutím," kritizoval to tehdy lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Firmy od začátku slibovaly převratné novinky, které by pomohly při léčbě závažných onemocnění. Navzdory opakovaným dotazům ale neumějí doložit konkrétní výsledky svého dosavadního výzkumu, publikace ve významných odborných časopisech, ani jména kapacit, které pro ně pracují. Stát přitom tyto soukromé společnosti podpořil už stovkami milionů.

Brněnská tkáňová banka má také za sebou největší skandál týkající se obchodování s lidskými orgány v ČR. Před šesti lety potrestal brněnský krajský soud bývalého šéfa banky Jiřího Adlera a další zaměstnance za to, že lidskou kůži vyváželi do Nizozemska a prodávali. Dostali peněžité tresty, někteří i tresty vězení s podmínečnými odklady. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nem

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

21:29 Soukromé byty dejte těm, co je potřebují! Mladík z Prahy řešil bydlení. A má nápad

Český rozhlas pátral po tom, jak se mladým lidem shání vlastní bydlení. „Je to hrozně nespravedlivý,…