Tlak na vládu před tiskovkou: Uzavřete školy! Přitvrdit? Padly tyto výzvy

12.10.2020 20:20

Nová opatření v souvislosti s pandemií koronaviru na jednání tripartity podpořili také zástupci odborů a zaměstnavatelů. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák oznámil, že zřejmě dojde k uzavření prvního stupně škol. „Pro nás je nejdůležitější zdraví občanů. Pokud to bude mít dopady na ekonomiku, chápeme to,“ sdělil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Nová opatření by měla vejít v platnost od středy a trvat by mohla podle ministra zdravotnictví dva až tři týdny.

Tlak na vládu před tiskovkou: Uzavřete školy! Přitvrdit? Padly tyto výzvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula
reklama

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák upozorňoval na nutnost zvýšit kapacitu nemocnic a vyzval k dodržování všech podmínek, které určí ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO).

Anketa

Máte důvěru v Romana Prymulu? (Ptáme se od 12.10.2020)

54%
46%
hlasovalo: 29266 lidí

Dlouhé diskuse podle něj vedla tripartita o tom, zda uzavřít, nebo neuzavřít první stupeň škol. „I děti mohou být přenašeči covidu-19 na své rodiče. Vetšinový názor byl pro uzavření těchto škol,“ oznámil Hanák s tím, že někteří navrhovali nošení roušek i mimo budovy, například na zastávkách veřejné dopravy nebo před obchodními centry.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula uvedl, že byli zástupci vlády ujištění, že školky uzavřené nebudou. Zato první stupeň základní školy je jedním ze zdrojů šíření. „Pro nás je nejdůležitější zdraví občanů. Pokud to bude mít dopady na ekonomiku, chápeme to, je možné vše zvládnout,“ sdělil odborář po jednání tripartity.

Středula za odbory apeloval na ochranu toho, co souvisí s kritickou infrastrukturou. „Tedy otázka výroby elektrické energie nebo těžby uhlí, zdravotnictví, sociální péče a služby, hasiči a policisté, doprava včetně veřejné, vodohospodářství nebo zabezpečení plynu,“ zmínil Středula, podle kterého je nutné zajistit kybernetickou bezpečnost, poukázal třeba na kyberútoky na zdravotnická zařízení v první epidemické vlně.

Nutné je podle jeho slov pokračovat s opatřeními na ochranu ekonomiky. „Je nutné dále pomáhat živnostníkům, prodloužit a navýšit ošetřovné v případě uzavření škol,“ řekl s tím, že shoda nebyla na tom, jestli si mají rodiče žádat o ošetřovné. „Podle nás v případě vzniku okolností rodiče mají dostat ošetřovné ze zákona,“ doplnil. Nová opatření by měla vejít v platnost od středy a trvat by mohla podle ministra zdravotnictví dva až tři týdny.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty v*le! Sebrat Arenbergerovi 90 procent. Dominik Hašek zostra

16:49 Ty v*le! Sebrat Arenbergerovi 90 procent. Dominik Hašek zostra

Známý sportovec, jehož jméno je občas skloňováno i v souvislosti s prezidentskými volbami za dva rok…