To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra

16.5.2022 10:05 dop. | Ze sítí

Do pořadu Podtrženo, sečteno vyrazil hodnotit události komentátor Miroslav Korecký. Ten podotkl, že velké hurá okolo zabavování ruského majetku střídá studená sprcha. Dle Koreckého Západ v Ukrajině mylně vyvolává naději, že válku může vyhrát. Také se dotkl snahy zakazovat weby a bojovat proti dezinformacím. Ta prý škodí hlavně ODS, ale té to, zdá se, nevadí. Když na toto téma byl tázán premiér, neodpovídal a „krásně se přeřekl“, že v Česku „nehrozí žádná svoboda slova“.

To Fiala nechtíc prozradil. U Xavera mrazivá věta premiéra
Foto: Repro XTV
Popisek: Komentátor iDnes Miroslav Korecký v pořadu Podtrženo sečteno

Anketa

Souhlasíte s trvalým umístěním vojsk jiných členských států NATO na území ČR?

4%
95%
hlasovalo: 46941 lidí
Korecký nejdříve komentoval zprávu, že Švýcarsko rozmrazilo 82 miliard ruského majetku. Usoudil, že zde sice nejdříve panovalo nadšení, jak bude Rusům všechno sebráno, ale ukazuje se, že právně se nebude jednat o lehkou situaci. „Četl jsem, jak se chytají někde za hlavu, protože zabavili jachtu nějakému ruskému miliardáři, a najednou zjistili, že se o tu jachtu musí starat a náklady na to, aby se ta jachta udržovala, jsou v podstatě pětina ceny té jachty,“ poznamenal.

V Česku se pak dle Koreckého některé televize vyžívají ve zjištěních, čí hotel či jiný majetek patří někomu navázanému na Rusko. „Všechno sebrat, zkonfiskovat, zmrazit, ministr Stanjura má silné výroky, že přijmeme zákon, abychom to mohli všechno. Ale české právo poměrně tvrdě ošetřuje ochranu soukromého majetku, tak si myslím, že to nebude taková sranda,“ míní. Dodal, že i ministr pro legislativu Šalomoun varuje, že zabavení nepřipadá v úvahu a zmrazení je na hraně. A dle komentátora se rozjedou soudní tahanice, ve kterých se může ukázat, že všechno zabavování a zmrazování bylo na vodě.

Je mu divné, že se právníci neozvali hlasitěji, ale připomíná, že jako pirát není Šalamoun brán příliš vážně a vláda na to dle Koreckého stejně neslyší. „Když schvalovali pandemický zákon, tak si tenhle ministr připravil krásný elaborát, jak ten postup legislativní nouze je úplně protiústavní v tom případě. A vláda mu řekla: Dobře Michale, hezky si jsi to zpracoval, zase si to zasuň do náprsní kapsy saka, my to prostě prohlasujem. Tak to prohlasovali a teď je to u Ústavního soudu,“ připomenul.

Podobně Korecký hovořil i o tom, že Česko se rozhodlo být tvrdé i na ty, kdo by případně chtěli z Ruska odejít či uprchnout, protože nevydává Rusům víza, až na naléhavé případy. Nechápe ani firmy, které ze dne na den odstřihly některé své ruské zákazníky v Česku od svých služeb, podotkl, že se chovají „jak ten Putin“.

O válce řekl, že v Ukrajině je vyvolávána marná naděje, že ji může vyhrát. Dle Koreckého nemůže, to by se Západ musel angažovat naplno, což neočekává.

Ve sporu Václava Klause a Pavla Rychetského komentátor podotkl, že Rychetský by ve své funkci měl vážit slova, ale místo toho obvinil bývalého prezidenta z braní peněz od cizí mocnosti, a to bez argumentů nebo důkazů. Takže se za silná slova vůči Rychetskému Klausovi nediví a poznamenal, že bývalý prezident celou věc žene k soudu, tudíž nepředpokládá, že by se chtěl ztrapnit tím, že by se ukázalo, že má Rychetský pravdu. Rychetský má ovšem imunitu, tedy soud by musel povolit Senát, což Koreckého vede k závěru, že se soudu nedočkáme, což je škoda.

S Xaverem se dotkli i osoby vládního zmocněnce pro média a dezinformace, Michala Klímy, který v rozhovoru pro Deník N prohlásil, že není ministr, ale novinář, takže může stále média hodnotit a kritizovat. Korecký podotkl, že novináři moc často nepomáhají zakazovat jiná média a že Klíma je nyní státní úředník. Co vláda dělá v oblasti médií, je dle něho nešťastné, zvláště vzhledem k tomu, že se vláda profiluje jako liberální.

Tyto snahy prý škodí hlavně ODS. „Celý ten příběh s těmi dezinformacemi, zakazováním webů a nahlašování lidí, to je tak nešťastná věc, myslím si, že to strašně škodí ODS, ale zjevně jí to vůbec nevadí,“ řekl Korecký.

A popsal interpelace na premiéra ohledně tohoto tématu: „Tam se několik poslanců premiéra na tohle ptalo, on se jim smál do očí a vůbec neodpovídal na ty otázky. Oni se ptali, podle čeho se to má posuzovat, který web ano a který ne. Kdo bude odpovědný za to, když soud řekne, že to bylo neoprávněné.? Kdo to zaplatí? Za kým půjde politická odpovědnost? Neodpovídal na nic.“ A upozornil na „krásný přeřek“ Petra Fialy, když prohlásil, že v Česku „nehrozí žádná svoboda slova“, což rozesmálo i Xavera.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

21:04 Nechci legitimizovat euroskepticismus Klause, ale... Bek v Knihovně Václava Havla popsal Evropanům Čechy

V příběhu Ukrajiny se trochu zrcadlí naše vlastní tragická minulost. Roky 1938 a 1968, kdy silnější …