To USA nepotěší: Peking dal vyjádření k Ukrajině a oznámil větší spolupráci s Moskvou

25.12.2022 22:07

Čína se v příštím roce chystá pokračovat v politice své nestrannosti k válce na Ukrajině, oznámil v neděli čínský ministr zahraničí Wang I, avšak dodal, že se jeho země zároveň chce zaměřit na prohloubení „oboustranně výhodné spolupráce“ s Ruskem, což naznačuje, že Peking se bude snažit o co největší využití současné oslabené pozice Ruska a dojde tak k posílení oboustranných vztahů. Došlo i na kritiku postoje Washingtonu, přičemž Peking upozornil, že USA a Čína jsou natolik propojené země, že „se nemohou oddělit nebo přerušit dodavatelské řetězce“.

To USA nepotěší: Peking dal vyjádření k Ukrajině a oznámil větší spolupráci s Moskvou
Foto: Repro Gov.cn
Popisek: Čínský prezident Si Ťin-pching, videokonference s prezidentem USA

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 45031 lidí
Že Peking bude pokračovat ve své politice nestrannosti v otázce války na Ukrajině, oznámil čínský ministr zahraničí Wang I v nedělním projevu a podle serveru The New York Post zároveň uvedl, že Čína bude s Ruskem „prohlubovat strategickou vzájemnou důvěru a oboustranně výhodnou spolupráci“.

Wang I však obohacování se jeho země z válečného dění odmítá.  „Pokud jde o ukrajinskou krizi, důsledně jsme se drželi základních zásad objektivity a nestrannosti, aniž bychom upřednostňovali jednu či druhou stranu nebo přilévali olej do ohně, natož abychom ze situace hledali zištné výhody,“ řekl podle agentury AP.

Následně na konferenci v čínském hlavním městě prostřednictvím videozáznamu obvinil USA ze zhoršení vztahů mezi oběma největšími světovými ekonomikami a prohlásil, že Peking „rozhodně odmítá chybnou politiku Spojených států vůči Číně“.

Čínský šéf diplomacie tak dal jasně najevo, že i přes zvětšenou spolupráci s Moskvou půjde jen o část čínské strategie a – namísto orientace na ekonomicky nepříliš perspektivní Rusko – se jeho země bude snažit i nadále o ekonomickou propojenost především s americkými a s evropskými trhy. Wang I ve své řeči podle AP dokonce připustil, že zkušenosti ukázaly, „že Čína a Spojené státy se nemohou oddělit nebo přerušit dodavatelské řetězce“.

Čínsko-ruské sbližování tak jako doposud může znamenat posílení styků obou zemí v obchodě s komoditami, které se Rusko kvůli západním sankcím snaží ve světě prodávat za značně zlevněné částky. A Peking bude chtít pomocí spolupráce s Moskvou získat námořní převahu ve Východočínském moři, kde válečné lodě obou zemí minulý týden uspořádaly společné námořní cvičení.

Podle čínského ministra zahraničí jde vidět „historický pokrok“ rovněž v čínsko-arabských vztazích.

Náročné vztahy s Washingtonem se podle něj bude Peking snažit obnovit. Nyní podle něj USA „státy tvrdohlavě pokračují v tom, že považují Čínu za svého hlavního konkurenta, a dopouštějí se vůči ní hrubé blokády, potlačování a provokací“.

Jak upozornila Al-Džazíra, čínské ministerstvo zahraničí krátce předtím též uvedlo, že Čína bude i nadále hrát konstruktivní roli při řešení ukrajinské krize „svým vlastním způsobem“.

Takže, zatímco v ekonomické rovině zřejmě bude Peking chtít využít současné oslabené pozice Ruska, které je silně závislé na vývozu svého nerostného bohatství, v pozici vůči válce na Ukrajině nelze v příštím roce počítat s obratem Číny a s jejím přikloněním se ani k jedné straně.

Při pokračování této neutrální politiky ovšem lze očekávat, že ať Rusko zabere na Ukrajině jakékoli její území, Peking jej bude i nadále považovat za ukrajinské. Čína již dříve Kyjev ujistila, že neuznává ruské nároky na jakékoli ukrajinské území a že plně respektuje suverenitu a územní celistvost Ukrajiny. Že se tento postoj Číny k napadené zemi nezmění, jasně deklaroval Wang I i během své zářijové osobní schůzky se šéfem ukrajinské diplomacie Dmytrem Kulebou.

„Čína vždy zastávala názor, že je třeba respektovat svrchovanost a územní celistvost všech zemí,“ uvedl dle agentury Anadolu později v září také mluvčí čínského ministerstva zahraničí a doplnil, že Peking podporuje řešení konfliktu skrze „mírový dialog“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

11:12 Porucha u KB: Klient učinil bance nabídku, jakou ještě nezažila

Kdo se chtěl v pondělí dostat k penězům na svém účtu u Komerční banky, ten ji s největší pravděpodob…