To bude křiku. Miloš Zeman v americkém tisku udeřil na muslimy nepěkným přirovnáním

12.01.2017 9:50

Americký deník The Washington Post včera publikoval rozhovor s Milošem Zemanem. Český prezident vysvětloval, proč je mu názorově blízký Donald Trump. Odmítl, že by byl proruským politikem a opět kritizoval vznik Chovancova „ministerstva pravdy“.

To bude křiku. Miloš Zeman v americkém tisku udeřil na muslimy nepěkným přirovnáním
Foto: Český rozhlas
Popisek: Prezident Miloš Zeman

V úvodu rozhovoru Zeman popisoval, jak došlo k pozvání do Bílého domu. „Byl jsem v podstatě jediným evropským prezidentem, který Donalda Trumpa před volbami veřejně podporoval. Oceňuji na něm v prvé řadě jeho odvahu. Za druhé zastávám obdobný postoj v otázkách boje proti islámskému terorismu a ilegální migraci. Shodneme se také v názoru na politickou korektnost. Bude mi proto velkým potěšením se s 45. prezidentem Spojených států v Bílém domě setkat.“

Do Bílého domu Zemana pozval Trump osobně a český prezident by se měl do Washingtonu vydat ve druhé polovině dubna. Na otázku, proč nepřišlo pozvání od dosluhujícího prezidenta Baracka Obamy, má Zeman jasnou odpověď. „Nesouhlasím s Obamovým postojem vůči Izraeli a to samé se týká jeho politiky na Blízkém východě, která byla destruktivní a napáchala mnoho škod,“ konstatuje Miloš Zeman.

Celý rozhovor v angličtině máte k dispozici ZDE.

Zeman dále vyvrací obviňování svých kritiků, že by byl „proruský“ politik, a vysvětluje, proč je pro zrušení protiruských sankcí. „Jde o standardní nálepkování mých soupeřů. Hlavním důvodem mého odporu vůči sankcím je fakt, že jimi nemůžeme nic získat. Jsem proti sankcím a moji kritici mě vnímají jako proruského politika. Nejsem samozřejmě žádný ruský agent ani nedostávám žádnou ruskou vodku či peníze. Pokud už jsem něčím agentem, tak jedině České republiky.“

Anketa

Myslíte, že Jiří Kajínek je skutečně vinen tím, za co doživotně sedí v kriminále?

13%
87%
hlasovalo: 6132 lidí

Prezident se rovněž vyjádřil k údajnému šíření ruské propagandy v českém veřejném prostoru, o kterém loni informovali čeští zpravodajci. „Rusové zastávají určité názory a ty chtějí nějakým způsobem šířit dál. To ale přece nejsou dezinformace či propaganda. Jde o běžnou výměnu argumentů, které se věnují i politické strany. Věřím ve zdravý rozum občanů naší země i v USA,“ odpovídá Zeman.

Další dotaz redaktora amerického deníku směřuje na nedávný vznik Centra proti terorismu a hybridním hrozbám. „Nikdo nemá monopol na pravdu. Nemá ji tedy ani těch asi patnáct lidí, kteří jsou součástí tohoto nového oddělení ministerstva vnitra. Nemají dokonce ani kvalifikaci na to, aby prostřednictvím nějaké pofidérní analýzy určovali, co je pravda a co ne,“ říká Zeman, který tento úřad v českých médiích dokonce označil za novodobého Koniáše.

V závěru rozhovoru Zeman rozebírá svůj postoj k muslimům a konkrétně svůj názor, podle kterého neexistuje „umírněný muslim“. „Vysvětlím vám to na příkladu nacistického Německa. Ve 30. letech minulého století byli Němci slušní lidé. Za pouhé tři roky se z nich ale stali fanatičtí nacisté. A teď si představte, že na světě dnes žije asi dvě miliardy muslimů. Když se zradikalizovali Němci, tak proč ne tihle údajně umírnění muslimové?“ uvádí Zeman s tím, že vzhledem k postoji muslimů k ženám příliš nevěří v jejich úspěšnou integraci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pro

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

19:20 Brexit? To nejhorší nás teprve čeká. Petříček naznačil, o co se pokusí Česko

Britové dali ve čtvrtečních volbách jasně najevo, že už mají tahanic kolem brexitu plné zuby a už ko…