To by bylo na dobrovolnou nebo méně dobrovolnou Pelikánovu rezignaci... Prezident u Soukupa rozebral kauzu Nikulin, kterého ministr vydal Američanům

05.04.2018 22:30

Jako každý týden i dnes v hlavním vysílacím čase na TV Barrandov probíhala debata prezidenta republiky s generálním ředitelem televize Jaromírem Soukupem nad ožehavými tématy týdne. „Vláda s důvěrou je vždy lepší než vláda bez důvěry,“ připustil Zeman v diskusi s tím, že si ale musíme ještě chvíli počkat.

To by bylo na dobrovolnou nebo méně dobrovolnou Pelikánovu rezignaci... Prezident u Soukupa rozebral kauzu Nikulin, kterého ministr vydal Američanům
Foto: Screen: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.
reklama

Anketa

Jednání o koalici ANO a ČSSD zkrachovala. Chcete za současných okolností předčasné volby?

87%
13%
hlasovalo: 6885 lidí

Klíčová jednání o vládě se zintenzivňují. Prezident jednání o vládě vnímá pozitivně. „Jednání o vládě pokračují,“ uvedl, jaké má aktuální zprávy. Ty podle něj naznačují, že jednání by mohla vést k pozitivním ohlasům ze strany sociální demokracie. Scénář mimořádných voleb pak nevidí jako příliš reálný. „Vláda s důvěrou je vždy lepší než vláda bez důvěry,“ připustil s tím, že si ale musíme ještě chvíli počkat. V oblasti voleb pak připomněl, že teoreticky voliči dali přednost stranám, o kterých si mysleli, že budou spolupracovat s hnutím ANO. Připomněl například ODS.

Diferenciace v odměňování v různých regionech je dnes často skloňované téma. Otázkou je, zda vláda neuvažuje o komplexní podpoře venkova. „Takový návrh už existuje,“ připomněl Zeman a vysvětlil, že sám jezdí často na venkov. Podle něj za vylidňováním některých regionů může stát nešikovnost jednotlivých starostů. Podle jeho zkušenosti od šikovného starosty neslyšel, že by mluvil o vylidňování venkova. Mladé občany dokáže v obci udržet. 

Téma podfinancování infrastruktury v hlavním městě bylo další, ke kterému moderátor a generální ředitel TV Barrandov převedl pozornost. Podle prezidenta se Praha pravděpodobně výrazně zadlužila v projektu tunelu Blanka. Domnívá se, že pokud má správné údaje o rozpočtu, je patrné, že peníze následně musely někde chybět.

Téma, které hýbe nejen českou, ale i mezinárodní politikou. Ministr Robert Pelikán rozhodl pro vydání ruského hackera Jevgenije Nikulina, hackera, který je obviněn z několika trestných činů. Česká justice rozhodla, že vydání Nikulina je přípustné jak do USA, tak do Ruska. Pelikán pak rozhodl o vydání do USA. Jeho rozhodnutí vyvolalo velké vášně. „Já nejsem právník,“ okomentoval rozhodnutí prezident. „To, že si myslím, že rozhodl špatně, je druhá věc,“ pokračoval s tím, že to bylo jeho právo rozhodnout. Kasační stížnost ovšem musí rozhodnout soud. Pokud se ukáže, že ministr porušil zákon, prezident řekl: „Tak by to bylo na jeho dobrovolnou nebo méně dobrovolnou rezignaci.“

Podle moderátora bylo hlavě státu vytýkáno, že „tlačil“ v rozhodnutí  na ministra Pelikána. Miloš Zeman připomněl, že prezident má právo na to si pozvat jakéhokoliv ministra a vyjádřit názor na záležitosti týkající se jeho resortu. „Chápat to jako nátlak je poněkud přehnané,“ oponoval Zeman.

Velikonočním pondělím byl ukončen jeden z nejvýznamnějších křesťanských svátků. Polští kněží jsou názoru, že papež svojí skromností až ohrožuje jejich existenci. „Všichni kněží žijí v přepychu,“ přitakával Zeman. „Je to tak trošku provokace,“ uznal a dodal, že si toho osobně váží a oceňuje to. Podle něj by toto měli následovat i kněží a biskupové.

Vzhledem k tomu, že byl pořad předtáčen den před čtvrtečním odletem prezidenta na zahraniční cestu na Slovensko, došlo i na toto téma a očekávání hlavy státu od návštěvy v sousední zemi. Podle Zemanových slov bude chtít být informován o tamější politické krizi a na oplátku bude informovat své partnery o vývoji situace u nás. V souvislosti s vývojem na slovenské politické scéně moderátor připomněl trend dnešní mládeže, která často vůbec nerozumí slovenskému jazyku. Bylo by snad řešením zavedení povinné výuky slovenštiny. „Když je něco povinné, tak je to přijímáno s odporem,“ myslí si Zeman s tím, že touhle cestou by určitě nešel. Vydal by se spíše cestou většího množství výměnných pobytů studentů a partnerů. To považuje za nejlepší řešení.

Po dlouhou dobu to vypadalo, že pan prezident se s Andrejem Babišem skvěle doplňují. Cítí to prezident pořád stejně? Podle něj se v nejrůznějších komentářích objevují dva protichůdné názory. První názor podle prezidenta říká, že šéfa hnutí ANO současná hlava státu po svém znovuzvolení do prezidentského křesla již nebude potřebovat. Druhý pak operuje s myšlenkou, že tomu bude naopak, a to tak, že premiér po získání důvěry již nebude potřebovat prezidenta. „Pokládám to za přihlouplý názor komentátorů,“ uvedl Zeman a vysvětlil, že patrně si tito lidé neuvědomují, že kooperace premiéra a prezidenta je vždy v zájmu té které země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: sla
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

18:46 Podpora pro Jakuba Železného z Reflexu: Prezident Svoboda skutečně zradil národ

Komentátor Viliam Buchert píše na serveru Reflex.cz, že moderátor České televize Jakub Železný píchl…