Inspirací pro úvodní téma pravidelného přehledu mediálních zajímavostí se stal zajímavý případ, který byl docela obsáhle popsán v MF Dnes. „To je ta kauza, kdy se provalilo, že Česká televize platí PR agenturám na vylepšení svého obrazu a na různé lobbistické činnosti – například agentuře Bison & Rose – spousty peněz. Konkrétně jsou popsány akce řádově za miliony, až skoro osm milionů a podobně. Jde o zajímavou informaci, která nabízí tři souvislosti uvažování. Jedna napadne každého hned: proč si tedy Česká televize kupuje služby externích agentur, když má na stejnou činnost vlastní útvar, nebo proč naopak udržuje vlastní útvar, který také stojí nějaké peníze? To jsme se z článku už sice nedozvěděli, ale dá se předpokládat, že když v tom útvaru je několik zaměstnanců, tak jenom na mzdách to jsou řádově také miliony za srovnatelné období,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Z toho plyne, že se za stejnou práci platí dvakrát. „Myslím, že to není správné, a pan generální ředitel by to měl vysvětlovat, protože to jsou veřejné peníze, které jsou vyhozeny dvakrát za to samé, za stejnou práci dvěma různým týmům. Druhá věc, která na tom zarazí, otevírá otázku, která byla na přetřesu už někdy v letech 2008 až 2010, kdy se dokonce i v Senátu v roce 2009 konala konference o smyslu České televize, kterou potom velice rychle ukončili. Jedna z ústředních myšlenek spočívala v tom, jestli by nebylo lepší Českou televizi nemít jako takhle strašně bohatou a z veřejných zdrojů financovanou instituci, ale jestli by nebylo lepší, kdybychom si vydefinovali nějaké činnosti, které musí televize vykonávat a které spadají do té pomyslné sféry veřejné služby v médiích, a tuto činnost outsourcovat,“ připomíná mediální analytik.
Soukromé firmy by za jednu činnost neplatily dvakrát jako Dvořák a spol.
Podle této úvahy by se vypisovaly veřejné zakázky a zadávaly se vítězným firmám. „To je myšlenka, kterou jednu dobu podporoval také Mirek Topolánek, a docela často se o ní mluvilo, zejména v prostředí ODS. Mně ta myšlenka tehdy přišla velice podnětná. Dodnes si myslím, že by to byla jedna z elegantních cest, jak vyřešit problém naprosto nemocné České televize, která je prolezlá zlozvyky, různými vazbami, kamarádšofty, nepotismy a penězi tekoucími velmi zvláštním způsobem. Tak to by se docela pročistilo a vyjasnilo právě díky tomu, že by se vypsala jakási souborná tabulka činností, kde by byly vzdělávací pořady, pořady pro děti, umělecké pořady, artové dokumenty, zpravodajství, publicistika a tečka. A na jednotlivé projekty by se vypisovaly soutěže,“ vysvětluje Petr Žantovský.
Vždyť v České republice máme poměrně hodně televizních profesionálů, hodně televizních institucí, které by dokázaly stejnou činnost dělat stejně dobře a zcela určitě i levněji. „Určitě by za jednu činnost neplatily dvěma útvarům stejné peníze dvakrát, to by zcela určitě soukromá firma neudělala, protože by to pro ni bylo neekonomické. Podnik, který vyhazuje veřejné peníze takovým způsobem jako pan Dvořák, respektive Česká televize, se však domnívá, že si to může dovolit. No a třetí souvislost, která nad tím samozřejmě napadla i pana Valáška, který o tom psal v Mladé frontě, je, že vazby mezi panem ředitelem a některými těmi agenturami jsou staršího data, protože mu pomáhaly před první volbou do čela České televize, což se tehdy veřejně nevědělo,“ podotýká mediální odborník.
Rada nekontroluje a stávající Poslanecká sněmovna se bojí
Považuje za zvláštní, že stejné firmy dostávají zakázky nadále i v současnosti. „To je velmi prapodivné a podle mého názoru velmi nesprávné. Mělo by to zajímat minimálně Poslaneckou sněmovnu, protože podle zákona Nejvyšší kontrolní úřad nemůže vstoupit do České televize. Toto by za normálních okolností byla tematika pro NKÚ, jenže my jsme v situaci, kdy Česká televize je stát ve státě a nemá žádnou kontrolovatelnost. Rada České televize jde zjevně na ruku panu řediteli. Z vypsání tendru na nového ředitele už na konec dubna je zcela zjevné, že se můžeme dočkat nového mandátu pana Dvořáka a všechno pojede po starém. Takže Rada České televize zcela určitě nefunguje jako kontrolní orgán. No a nad Radou už je jenom Poslanecká sněmovna. Ale zdá se, že ta nebude konat, protože se České televize bojí,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník