To bylo kvůli Bártovi. Petr Gazdík vyzradil, proč si volal šifrovaně

26.10.2022 15:15

Exministr školství Petr Gazdík (STAN), který z resortu odešel kvůli napojení na trestně stíhaného podnikatele Michala Redla, zopakoval čtenářům Parlamentních listů, že už nevlastní telefon šifrovaný proti odposlechům. „Mám jen běžně zabezpečené aplikace jako Whatsapp,“ uvedl Gazdík.

To bylo kvůli Bártovi. Petr Gazdík vyzradil, proč si volal šifrovaně
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Petr Gazdík při rozhovoru

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš osobně kandidoval na prezidenta republiky?

75%
19%
hlasovalo: 18754 lidí
Gazdík používal šifrovaný telefon se stejným softwarem, jako skupina kolem zlínského podnikatele Michala Redla, trestně stíhaná kvůli podezření z korupce v kauze Dozimetr. Šifrovací software prý navíc Gazdík skoro celých 12 let užívání neplatil, stejně jako europoslanec Stanislav Polčák, ačkoliv dlouhodobé užívání zmíněného softwaru by stálo stovky tisíc korun.

Právě na šifrovaný telefon se Gazdíka zeptal čtenář Parlamentních listů. „Milý Františku Nováku, okolnosti jsem vysvětloval v různých médiích, ale pro Vás je rád zopakuji (čili dočkáte se jich),“ odpovídá Gazdík.

Telefon se šifrovací aplikací prý začal používat v roce 2010 kvůli strachu z odposlouchávání od tehdejšího koaličního partnera Víta Bárty z Věcí veřejných. „Telefon už nevlastním, ale používám běžně kryptované aplikace, volně přístupné pro každého: Whatsapp, Signal – tyto aplikace hned po zapnutí upozorňují, že komunikace je z obou stran šifrovaná. Nedělám nic nekalého, ale nechci, aby moje soukromé zprávy četl kdekdo,“ dodal vysvětlení Gazdík s tím, že to tak dělají miliony lidí v Česku.

Nový poradce na ministerstvu školství ještě stihl mírně pokárat vládu, že by mohla zlepšit svoji komunikaci a lépe lidem prodat, co všechno pro ně dělá. „Z mého pohledu by vláda mohla komunikovat obratněji – dělá spoustu věcí a je třeba to lidem říct,“ uvedl Gazdík.

Problém je podle něj ten, že vlnu dezinformací ještě současné demokracie nedokázaly vyřešit, protože na ni nejsou stavěné. „Boj s dezinformacemi je problém – demokracie předpokládá, že lidé si budou umět informace vyhodnocovat a nebudou věřit kdejakému blábolu,“ myslí si Gazdík.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohl jsem se zbláznit z jeho výroku!“ Klaus se neudržel. Fiala ho rozpálil doběla

18:03 „Mohl jsem se zbláznit z jeho výroku!“ Klaus se neudržel. Fiala ho rozpálil doběla

Jsem obřím kritikem naší vládní koalice. Obřím. Ale já se musím přiznat, že jsem i velkým kritikem n…