To bylo něco: Kauza ,,venčení prasat" pokračovala nevídaným vystoupením v ČT. Hovořil Okamura a jeho vlastní poslanec...

05.01.2015 14:42

Tomio Okamura na ČT 24 obhajoval příspěvek na svém facebooku, který přiměl jeho kolegu, poslance za Úsvit a specialistu na zahraniční politiku Milana Šarapatku, aby se v této oblasti distancoval od politiky hnutí. Okamura pak tvrdil, že se Šarapatkou se rozcházejí pouze ve formě, nikoli v cílech, a opakovaně vyjádřil naději, že se na formě prosazování zájmů jeho hnutí sjednotí.

To bylo něco: Kauza ,,venčení prasat" pokračovala nevídaným vystoupením v ČT. Hovořil Okamura a jeho vlastní poslanec...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

Tomio Okamura tvrdil na ČT 24, že je pro názorovou pluralitu a jeho zájmem je, aby v Česku nezakořenil radikální islám. To je údajně důvod, proč dává prostor na svém facebooku podobným kritizovaným názorům a příspěvkům.

Tento inkriminovaný text mimo jiné nabádal občany, aby obtěžovali muslimy venčením prasat a psů v okolí mešit. Jak by mohlo venčení psů a prasat chránit Českou republiku před radikálním islamismem? Ptala se moderátorka Okamury. Ten se však rozčílil a obvinil ji, že zmíněný příspěvek ani nečetla, protože jinak by věděla, že pod ním není podepsán on, ale Jiří Kobza.

„Tento příspěvek je v principu, říkám v principu, v souladu s naší snahou, aby radikální islám nezakořenil v ČR, a já nejsem cenzor,“ uvedl Okamura. On sám by prý takový způsob nevolil. Určitě by se podle svých slov vyhnul prasátkům apod.  Šéf Úsvitu prý necenzuruje, a proto se dostal text na facebook tak, jak jej napsal pan Kobza.

Poslanec hnutí Úsvit Milan Šarapatka se totiž ohradil vůči některým výrokům předsedy Tomia Okamury, které se týkaly zahraniční politiky. Bývalý diplomat Šarapatka v dnešním tiskovém prohlášení uvedl, že se nadále nebude podílet na vytváření zahraniční politiky hnutí. Z poslaneckého klubu Úsvitu ale zatím neodejde, zůstává i v zahraničním výboru Sněmovny.
Okamura: Jsem rád, že se otevřela debata o formě.

„Souhlasím s Milanem Šarapatkou, že je třeba volit diplomatičtější způsob a souhlasím, že je třeba volit jiný způsob. Jsem rád, že se ta debata otevřela,“ opakoval několikrát Okamura.

Šarapatka na ČT 24 zase řekl, že jeho dnešní prohlášení platí. Sám prý několikrát žádal šéfa hnutí, aby zahraniční otázky s ním konzultoval, ale zjistil, že nemá možnost nic ovlivnit.

„Já mám na islám zcela jiný názor a nemohu být s něčím podobným spojován. Nepřijatelným způsobem mluví o islámu. Mé stanovisko, které jsem dal, proto platí. Já nemohu připustit, aby tyto názory byly slučovány se mnou. Taková zlehčující a vulgární vyjádření jsou pro mě nepřijatelná,“ ujistil Šarapatka.

„Naše hnutí je demokratické a já nejsem žádný cenzor. My se s panem Šarapatkou ale lišíme pouze formou, protože i Milan souhlasí s tím, že islám může být problém,“ uvedl dále Okamura.

Milan Šarapatka pak opět zdůvodnil, proč se distancoval od zmíněných kroků.  „Já nejsem schopen ovlivnit vyjádření hnutí Úsvitu. Já se proto přestanu vyjadřovat jménem Úsvitu. Další má vyjádření budou jen a jen za mě.
Další spolupráce tedy nebude?

„Milan je diplomat srdcem i duší a já se rád poučím. My se lišíme pouze formou. Rád bych udělal shromáždění Úsvitu a tam bychom se pokusili domluvit právě na formě prosazování programu.

„Zahraniční politika je plná jemných nuancí a nelze se vyjadřovat vulgárně. Já nejsem členem hnutí, tak uvidím, jak se dohodnou. Já budu prosazovat, aby se mluvilo jednotně. Pokud to nemohu ovlivnit, tak za to nemohu být odpovědný,“ stál na svém Šaraptka.

„Po celou dobu vzájemné spolupráce jsem se snažil radikální zahraničně politické názory Tomia Okamury kultivovat," uvedl Šarapatka. Už dříve ho po "nešťastných prohlášeních" prý opakované žádal, aby svá veřejná vystoupení konzultoval.

„Nejnovější vyjádření předsedy Tomia Okamury, která naprosto nepřijatelným způsobem zlehčují zásadní téma postoje k muslimské víře nebo přirovnávají politiku Spojených států amerických k nacistickému Německu, mě nutí ke krokům, které jasně vyjádří mé nesouhlasné stanovisko s takovými výroky," řekl Šarapatka k rozhodnutí, že přestane spolupracovat na zahraniční politice hnutí.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…