To bylo tajné. To nesměl říct.... Zatímco Vondráček v Partii hájil Zemana, Vystrčil po každé větě nadskakoval zlostí

25.04.2021 14:07

Hosty druhé hodiny Partie CNN Prima News byli předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Vondráček hájil prezidenta po jeho projevu k Vrběticím s tím, že k tomu hlava státu přistoupila po svém. „Konec konců, Miloš Zeman vždycky říká, dejte mi linkovaný papír, a já budu psát napříč,“ poznamenal Vondráček. Předseda Senátu Miloš Vystrčil naproti tomu na Zemanovi nenechal nit suchou. Prezident podle něj postupoval nezodpovědně a nešťastně.

To bylo tajné. To nesměl říct.... Zatímco Vondráček v Partii hájil Zemana, Vystrčil po každé větě nadskakoval zlostí
Foto: TV Prima, tan
Popisek: Radek Vondráček v Partii

Podle Vondráčka existuje shoda nejvyšších představitelů státu na tom, že kauzu Vrbětice je třeba vyšetřit. „A v těch jednotlivých krocích pan prezident podpořil pana premiéra. Naprosto,“ zdůraznil Vondráček. Ale to, že prezident Miloš Zeman může mít jisté pochybnosti, to je podle předsedy Sněmovny ANO v pořádku.

Vystrčil nabídl značně odlišný pohled na projev prezidenta Zemana.

„Bylo evidentní, že se nám pan prezident snažil namluvit, že to s tím vyhoštěním nesouviselo a že by je vyhostil tak jako tak. Ale Rosatom, když se nepotvrdí Vrbětice, mu nevadí. V tom já vidím logický nesoulad,“ kroutil předseda Senátu hlavou nad prezidentem.

Zkritizoval Zemana i za to, že se celým uplynulým týdnem promlčel, což podle Vystrčila nebylo dobře. Měl prý děkovat zahraničním státníkům za projevenou solidaritu. „A korunoval to teda útokem na CIA, čímž nám také nepomohl,“ nešetřil ostrými slovy Vystrčil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Vondráček kontroval, že osobně zahraničním partnerům děkoval.  

Ale Vystrčila tím neuklidnil.

Předseda Senátu konstatoval, že bezpečnostní složky státu pracují na případu Vrbětice dlouho. „A považuji za nezodpovědné a nešťastné, že některé informace v jeho projevu zazněly,“ konstatoval předseda horní parlamentní komory.

Vondráček se ujal role advokáta Miloše Zemana a počínání prezidenta hájil. „Konec konců, Miloš Zeman vždycky říká, dejte mi linkovaný papír, a já budu psát napříč. Miloš Zeman, řekněme, poskytl prostor a čas pro řešení té situace,“ uvedl Vondráček.

Anketa

Je Vladimir Putin nebezpečím pro Českou republiku?

5%
94%
hlasovalo: 37949 lidí
Vystrčil si však stále trval na svém. Upozornil, že jako jeden z nejvyšších představitelů státu nemůže prozradit některé věci, ale s těmito informacemi se na kauzu Vrbětice dívá jinak než prezident Miloš Zeman. „Pan prezident řekl některé věci, u kterých vím, že jsem k nim slyšel: Toto nesmíte říkat. Proto to vím,“ zlobil se Vystrčil na hlavu státu.

Zdá se mu zkrátka a dobře, že prezident Miloš Zeman nestojí s vládou v jednom šiku, a naopak veřejnost znejistil, čehož podle předsedy Senátu pravděpodobně využije ruská strana.

Vondráček odmítl, že by prezident prozradil něco, co by prozradit neměl. Zdůrazňoval také, že prezident postupuje ve shodě s vládou. „Nejsme stejní. A my se tady hádáme, jestli prezident podpořil moc, nebo málo. Podpořil,“ pravil Vondráček.

Poté zdůraznil, že mezi Českem a Ruskem existuje smlouva z roku 1993, která pracuje mimo jiné i s odsouzením invaze z roku 1968, a na této smlouvě lze rozvíjet další vztahy s Ruskem.

Vystrčil však okamžitě kontroval, že Rusko tuto smlouvu prakticky nedodržuje a pak je vcelku zbytečné mít jakoukoli smlouvu, pokud ji jedna ze stran ignoruje.

Pánové se shodli na tom, že krize ve vztazích mezi Českem a Ruskem bude mít další pokračování a celá věc se potáhne dlouho. „To nebude na rok, to nebude na dva, to nebude na pět,“ pravil Vondráček.

Moderátorka Terezie Tománková poté přehodila debatní výhybku ke střetu zájmů Andreje Babiše. Evropská komise s definitivní platností konstatovala, že je český premiér ve střetu zájmů, neboť jako politik spolurozhoduje o evropských dotacích, ale jako majitel Agrofertu je konečným uživatelem výhod plynoucích z těchto dotací.

„Mně opravdu bytostně vadí, že se české právo vykládá někde v nějakém auditním orgánu a že se na tom výkladu podílely osoby, které jsou součástí politického boje v Česku,“ konstatoval Vondráček. 

Vystrčil kontroval, že Babiš ve střetu zájmů je, a když to nebyly schopny vyslovit české orgány, musely to vyslovit orgány evropské.

Vondráčka však nepřesvědčil. Předseda Sněmovny konstatoval, že v České republice platí zákon o střetu zájmů, z Vondráčkova pohledu Babiš tento zákon dodržuje, a jen Piráti jako konkurenční politická síla rozehrávají kartu střetu zájmů a budou s ní pracovat v předvolební kampani. 

Vystrčil poté konstatoval, že i kvůli střetu zájmů by měla být vládě vyslovena nedůvěra. Babiš by pak sice vládl až do voleb, a to z vůle prezidenta Zemana, ale všem by bylo jasné, že tato vláda nemá mandát dělat konkrétní kroky, jako je rozbíhat tendr na dostavbu Dukovan, procesy vedoucí k odvolání ředitele ČT a tak podobně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…