To, co dělá Rusko, je anšlus, připustil Mládek. A Kalousek se spokojeně usmál

16.03.2014 13:35

Nedělní Otázky Václava Moravce proti sobě posadily ministra průmyslu Jana Mládka a bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. První část debaty se týkala současného dění na Krymu, kde právě vrcholí separatistické tendence referendem o podřízení poloostrova Rusku.

To, co dělá Rusko, je anšlus, připustil Mládek. A Kalousek se spokojeně usmál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
reklama

Anketa

Která ze stran zastoupených ve sněmovně od voleb nejvíce zradila své voliče?

86%
4%
0%
2%
2%
4%
hlasovalo: 8701 lidí

Kalousek v průběhu debaty zdůraznil, že současná situace na Krymu „je prostě anšlus“. A s anšlusem má střední Evropa velmi negativní zkušenosti. „Historie nás učí, že pokud agresorovi projde první anšlus, projdou mu i ty další,“ připomněl. A zastavit první anšlus je podle něj mnohem snažší a levnější než poté hasit velký požár.

Mládek připustil, že Kalouskovo přirovnání k anšlusu je nejspíš věrohodné. „Včera jsem poslouchal německou televizi, kde tomu tak také říkají, takže jinak se tomu asi ani říkat nedá,“ uvedl, což Kalousek ocenil spokojeným úsměvem.

Podle něj tyto události nejvíce poškodí samotné Rusko a Ukrajinu. Mládek vyjádřil přání, že do budoucna by se měla Ukrajina stát členským státem EU a Rusko jejím blízkým spojencem. „Rusko by se asi členem stát nemohlo, ale určitě by mělo být přidruženým partnerem svázaným řadou smluv, podobně jako třeba Turecko nebo Norsko,“ plánoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…