To jako vážně, pane Takáči?! Nacher z ANO byl v ČT a zvrtlo se to

11.10.2021 11:37 | Ze sítí

Moderátor České televize Daniel Takáč zpovídal lídra hnutí ANO v Praze a poslance Patrika Nachera. Chtěl od něj slyšet, jakou nabídku na společné vládnutí předloží šéf hnutí ANO koalici SPOLU a Nacher se rozzlobil.

To jako vážně, pane Takáči?! Nacher z ANO byl v ČT a zvrtlo se to
Foto: Screen ČT24
Popisek: Moderátor ČT Daniel Takáč zpovídá poslance za ANO Patrika Nachera

Nacher počítá s tím, že ANO skončí v opozici. Vnímá totiž chuť ODS, lidovců, TOP 09, STAN a Pirátů společně vládnout. Těchto 5 stran má většinu 108 z 200, což je většina pohodlná a ANO nedává téměř žádnou šanci ve vládnutí pokračovat. „Uvidíme, jak se ta kritika a teoretické recepty těch stran promění v praxi a jak se to podaří realizovat,“ podotkl Nacher.

Upozornil, že jednu nabídku pro koalici SPOLU, nebo možná především pro ODS, chystá i Andrej Babiš.

Takáč chtěl vědět, o jakou nabídku jde, ale Nacher se odpovědi vyhnul. Jen upozorňoval, že koalice pěti stran se bude vždy dohadovat na kompromisu relativně obtížně. „Tohleto je na rozhodnutích kolegů z ODS, jaké kompromisy budou ochotni dělat ze svého programu,“ konstatoval.

„Hm, úplně jsem nezaznamenal odpověď na moji otázku, jak by ta nabídka měla vypadat,“ ozval se Takáč.

A Nacher se začal zlobit.

„Vy opravdu očekáváte, že já vám tady v přímém přenosu ČT řeknu, jak má znít nabídka mezi dvěma partnerama, který se ještě nesešli?“ kroutil hlavou Nacher. „Vy sám, i když jste tu otázku položil, tak víte, že já vám na ni nemůžu odpovědět,“ doplnil poslanec.

„To nevím, jestli na ni můžete, nebo nemůžete odpovědět. Doufám, že mám právo se ptát na nejrůznější věci,“ kontroval Takáč.

Chtěl slyšet, zda bude Babiš ochoten vzdát se postu premiéra.

„Ptát se můžete,“ připustil Nacher. Ale jedním dechem dodal, že před kamerami nebude prozrazovat s jakou nabídkou poslanci přijdou.

Cítí míru zodpovědnosti hnutí ANO jako nejsilnějšího klubu, aby nějaká jednání o možné spolupráci proběhla. „Myslím si, že politici by se scházet měli a zodpovědnost více než třetiny Sněmovny, to není malý mandát,“ uvedl Nacher.

S odvoláním na toto rozložení sil ve Sněmovně se Nacher začal dožadovat postu předsedy Sněmovny pro hnutí ANO s tím, že tu existuje úzus, že by předsedu Sněmovny mohla mít nejsilnější strana.

„Já jsem se podíval do minulosti a žádný takový úzus ve Sněmovně prostě neexistuje. Každá politická reprezentace si to udělá tak, jak se jí to líbí,“ ozval se Takáč. Připomínal, že v roce 2002, kdy byla nejsilnější vládní stranou ČSSD, měla ČSSD také předsedu Sněmovny. Byl jím Lubomír Zaorálek. V době vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných post předsedy Sněmovny obsadila ODS.

„Já vám říkám, jak to vidím. Hnutí ANO má největší poslanecký klub a nechte mi právo říct, že hnutí ANO může v prvním kole žádat o post předsedy. Nevím, proč mě tady přesvědčujete, že ne,“ zlobil se Nacher.

„Já vás nepřesvědčuji, já jen říkám, že to není žádný úzus,“ upozornil Takáč, než se s poslancem rozloučil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

19:41 EU nás uvedla v omyl s očkováním. Babiš vytáhl silné info

„Kdo za to může? Co nám říkala celý rok Evropská komise? Že když dosáhneme 70 procent proočkování do…