To je dezinformace. Ověřeno, hlásil úderně web. Jenže jim to prokoukl ústavní právník

21.01.2023 7:45 | Ze sítí

Téma dezinformací hýbalo českou politickou i mediální scénou ještě předtím, než na sebe veškerou pozornost strhla prezidentská kampaň. To ale neznamená, že s jejím nástupem skončilo. Možná je tomu právě naopak. Nad dezinformacemi, které šíří největší bojovníci proti nim, se zamyslel i Zdeněk Koudelka, člen Trikolory. Na dvou příkladech z jejich šíření usvědčil redaktory zpravodajského serveru SeznamZprávy.cz a vyzval k boji proti omezování svobody slova.

To je dezinformace. Ověřeno, hlásil úderně web. Jenže jim to prokoukl ústavní právník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Koudelka

Sotva jsme se dozvěděli, že se v boji s dezinformacemi máme učit od Ukrajinců, jak to doporučoval na svém facebookovém profilu europoslanec Tomáš Zdechovský - psali jsme ZDE, máme možnost nahlédnout do boje s dezinformacemi ryze českého, který se ale týká zpravodajského serveru SeznamZprávy.cz. To je server, který se naopak bojem s dezinformacemi pyšní a na ověřených a ověřitelných informacích si zakládá.

Že to tak nemusí být vždycky, o tom ve svém příspěvku informuje člen hnutí Trikolora Zdeněk Koudelka.

Ten se zaměřil na dva články, které na zmíněném serveru vyšly.

V prvním zmiňovaném článku autorů Petra Juny a Jiřího Vokřála, který nesl název „Ověřeno: Komunisté v Praze neměli 60 procent, města a vesnice nevolí proti sobě“ autoři podle Koudelky kritizují poslance Radka Vondráčka za špatně uvedené výsledky voleb v roce 1946.

„Uznávají, že správně uvedl výsledek komunistů na Moravě (asi 34 %), ale nesprávně v Praze,“ píše Koudelka s tím, že sami autoři dezinformačně tvrdí, že na území Čech dostali komunisté celkově 40,2 procenta.

To ale podle člena Trikolory není pravda.

„V Čechách získali komunisté přes 43 %. Výsledek asi 40 % pro komunisty v roce 1946 platí pro území Čech, Moravy a Slezska dohromady,“ uvádí na pravou míru volební výsledky z roku 1946.

„Takže Seznam Zprávy dezinformoval a přitom se tvářil, že proti dezinformaci bojuje. Pravdou je, že Morava a Slezsko nejsou Čechy,“ má jasno Koudelka.

Druhým sporným článkem je na stejném serveru ten, který nese název „Do kampaně vstoupily dezinformační weby. Nahrávají Rusku a Babišovi,“ od autorů Lukáše Valáška a Kristiny Cirokové.

Ti podle Zdeňka Koudelky kritizují vystoupení odpůrce kandidáta Petra Pavla Miroslava Kříženeckého a přitom zřejmě s negativním záměrem vůči němu jej označují: „Hlavní vojenský prokurátor z éry bývalého režimu Miroslav Kříženecký“.

„Ovšem Miroslav Kříženecký byl československým hlavním vojenským prokurátorem 1990-92 a v roce 1993 byl hlavní vojenský prokurátor České republiky. Tedy ne za starého režimu,“ uvádí Koudelka na správnou míru dezinformace SeznamZprávy.cz.

Anketa

Přestřelil Babiš billboard „Nezatáhnu Česko do války“?

hlasovalo: 28419 lidí
A dodává ještě možné vysvětlení. To vidí jedině v tom, že autoři článku za starý režim označují ten, který u nás nastal po listopadové revoluci.

To by ale podle něj znamenalo, že dnes již žijeme v režimu novém.

„A možná v tom novém režimu už skutečně jsme. Režimu, kde se Vojenské zpravodajství neštítí žádat o vypnutí vládě nepohodlných webů,“ dodává ještě Koudelka a zároveň se ptá, zda bude na programu i likvidace vládě nepohodlných publicistů.

„Raději vzpomínám na režim 90. let 20. století, který trval i v dalších letech, režim, kdy vláda lidem do toho, co si čtou, nestrkala rypák. Možná je to již starý režim a přichází nový režim, kde Vojenské zpravodajství žádá o cenzuru a kdy soukromí provozovatelé internetu tento neústavní krok akceptují,“ posteskl si člen Trikolory závěrem.

„Možná přichází doba nového režimu s představiteli, kteří se při likvidaci svobody slova nezakecají,“ uvádí s odkazem na legendárního Smrťáka z Divadla Járy Cimrmana.

„Ale pokud ještě nemají veškerou moc, je dobré proti těmto novým omezovačům svobody slova vystoupit,“ uzavírá odhodlaně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

15:00 Padající banky: „Domek z karet. Už nevěřím“ Temně z USA

Z pádu Credit Suisse bude zřejmě profitovat největší švýcarská banka UBS. Už jen proto, že záruky po…