To je gól: Miloš Zeman byl včera znovu slavný po celém světě. To on sám nečekal

15.02.2017 11:15

Málokdy se stane, aby podpis prezidenta Miloše Zemana pod nějaký zákon komentovaly tiskové agentury a média po celém světě. V případě protikuřáckého zákona se nicméně českému prezidentu podařilo proniknout do všech klíčových médií.

To je gól: Miloš Zeman byl včera znovu slavný po celém světě. To on sám nečekal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Americká agentura Associated Press (AP) konstatuje, že Zeman podepsal zákaz kouření v zemi, která byla jedním z posledních rájů pro kuřáky tabáku na evropském kontinentu. „Náruživý kuřák Zeman včera podepsal zákon, který zakazuje kouření v barech, restauracích a kavárnách poté, co byl schválen v obou komorách parlamentu,“ uvádí AP s tím, že úplný zákaz kouření vstoupí v platnost 31. května, tedy ve Světový den bez tabáku.

AP dále dodává, že kina, koncertní sály, výstavní síně a sportovní haly by podle nového zákona neměly mít možnost zřizovat oddělené prostory pro kuřáky. Zprávu Associated Press přejaly i další americké deníky a internetové servery, včetně například deníku The Washington Post. Ale prezidentovým podpisem kontroverzního protikuřáckého zákona se zabývá také běloruská tisková agentura BelTA a čínská tisková agentura Nová Čína.

Běloruská státní tisková agentura vedle konstatování o Zemanově podpisu cituje také dlouholetého šéfa Fakultní nemocnice Motol a od prosince loňského roku ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka z ČSSD. „Jsem skutečně rád, že prezident vyslyšel obavy o zdraví občanů České republiky a zákon svým podpisem uvedl do praxe,“ řekl Ludvík a dodal, že zákon také zakazuje používání elektronických cigaret v nemocnicích, na školách a v obchodních centrech.

Anketa

Máte rádi Českou televizi?

4%
96%
hlasovalo: 12654 lidí

Není to ovšem poprvé, kdy se stal český prezident středem zájmu zahraničních médií v souvislosti s kouřením cigaret. V říjnu před čtyřmi lety si povšiml mezi jinými například britský deník The Telegraph Zemanova výroku o neškodnosti kouření, pokud člověk s kouřením začne v dospělém věku. „Sám jsem začal kouřit až v sedmadvaceti letech, kdy bylo mé tělo plně rozvinuté a tabák jej již nemohl poškodit,“ citoval deník Zemanova slova pronesená v kutnohorské továrně Philip Morris.

Zeman při své návštěvě Kutné Hory také tvrdě kritizoval tažení Evropské unie proti zákazu kouření. „Regulace spotřeby tabáku jen zvýší ilegální obchod s cigaretami napříč kontinentem,“ citoval The Telegraph námitky českého prezidenta a dodal, že Česká republika je jednou z mála evropských zemí, kde je ještě možné kouřit na veřejnosti. Konkrétně ve Velké Británii platí úplný zákaz kouření na veřejnosti od roku 2007.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

15:50 Jestli nás napadli agenti GRU, tak je to svinstvo. Ale nevěřím tomu. Rusové nejsou nepřátelé. Hovoří někdejší partyzán Mirkovič

Tuzemská média mi připadají, jako bychom zůstali v socialismu. Jen diktát Sovětského svazu nahradil …