To je podraz! Nejvyšší ceny benzínu topí pod Fialovým kotlem

13.6.2022 8:14 dop. | Ze sítí

Vládní opatření, která měla vést ke snížení cen pohonných hmot, nefungují. Cena benzínu se dokonce 10 dní po vládním snížení spotřební daně dostala na rekordní úroveň. Snížení spotřební daně kritizovala Alena Schillerová (ANO) i ekonom Lukáš Kovanda, který snížení označil za příliš malé.

To je podraz! Nejvyšší ceny benzínu topí pod Fialovým kotlem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

„Průměrná cena benzinu v Česku dosáhla nového maxima. Včera se prodával v průměru za 47,31 Kč za litr. Předchozí rekordní cena z března byla o 5 haléřů nižší. Nepomohlo ani snížení spotřební daně ze začátku měsíce.“

Tuto informaci zveřejnila ČT24 a dala tak podnět k mnoha reakcím, z nichž jen minimum hodnotí kladně vládní snížení spotřební daně o 1,50 Kč na litr.

Anketa

Má vláda zastropovat ceny pohonných hmot i za cenu, že na to bude doplácet z rozpočtu?

95%
3%
hlasovalo: 15259 lidí

„Co takhle znova snížit spotřební daň na pohonné hmoty, aby mohla cena klesnout a pak zase stoupnout a takhle pořád dokola?“ ptá se ironicky jeden z uživatelů a naráží na vládní opatření, které se ukázalo jako nefunkční.

„On snad někdo čekal, se snížením SD o 1,5 Kč, něco jiného? To bylo od začátku jen propagační gesto s jalovým dopadem na cenu PHM. Takový klasický český podraz,“ má jasno jiný.

Téma na svém twitteru řešila i předsedkyně poslaneckého klubu ANO 2011 Alena Schillerová.

„Včera byl benzín nejdražší v historii ČR. Asi si nikdo nevšiml, že je tu slavný vládní deštník. Přitom stačilo místo spotřební daně snížit DPH. Pomoc lidem je nulová a přitom nás, i bez započtení pomoci Ukrajině, plánují zadlužit nejvíc v historii,“ reagovala např. na svém twitteru bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO).

Anketa

Má vláda pohrozit energetickým firmám mimořádným zdaněním, pokud nesníží ceny?

98%
1%
hlasovalo: 17583 lidí

„Snad si nikdo nemyslel, že 1,50 Kč něco vyřeší,“ souhlasil s ní jeden z diskutujících.

„Tak to si mohlo myslet jen zmanipulované voličské stádo pěti-hnoje, nikdo jinej,“ má jasno další.

Podle TN.CZ, které v této souvislosti oslovily ekonoma Trinity bank Lukáše Kovandu, čtyřměsíční snížení spotřební daně z pohonných hmot, které vládu vyjde na miliardu korun měsíčně, tak naráží na svůj klíčový koncepční problém. „Je příliš malé na to, aby jej řidiči trvaleji zaznamenali, neboť může být překryto jen několikadenním pohybem cen ropy, od nichž se odvíjejí ceny na burze v Rotterdamu,“ řekl zmíněný ekonom.

Na svém twitteru pak svůj názor potvrdil, když zveřejnil informaci o nejdražším benzínu v historii, ale také to, že si podle něj čerpací stanice část snížení spotřební daně přisvojily a nezlevnily v celém rozsahu snížení daně.

„Jo absolutně možná, ale přepočtěte to k průměrné mzdě a rázem nejdražší nebude. Tím neříkám, že není drahý, ale když říkám a), je fajn říct i to b),“ nesouhlasil s Kovandou částečně jeden z diskutujících s odkazem na zvedající se výši průměrné mzdy.

„Ježíš, co to je zase za demagogii. Vás učí počítat Schillerová? Absolutní vyjádření ceny bez ohledu na kupní sílu, inflaci nebo růst cen? Jak mohl někdo jako vy vystudovat ekonomickou školu,“ vyjádřil své pochybnosti další.

Dodejme, že podle serveru mbenzin.cz se benzín dnes prodává průměrně za 46,87 Kč/ litr. Nahoru šla i cena nafty, kterou průměrně koupíte za 46,23 Kč/litr.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: MaA

Připouštíte, že policie někdy selže

V poslední době je to bohužel čím dál častější jev. Vy za ním vidíte generační obměnu. Co ale třeba vyčerpanost policistů? Podle mě jich máme málo. Není třeba vyřešit i toto? A co třeba jejich financování?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

17:30 Peklo na Babišově stránce: Lidi můžou jít pod most. Ať to Fiala zatáhne

Za poslední měsíce některým domácnostem a firmám vzrostly zálohy na energie na několikanásobek toho…