To je rána: ODS tlačí Němcovou a Havlova Žantovského do Senátu

22.01.2020 10:06

Úmrtím Jaroslava Kubery přišla ODS o pozici nejsilnějšího senátorského klubu. Kromě Teplic, kde se bude hledat Kuberův nástupce ještě na jaře, plánuje rozšířit své řady zejména v podzimních řádných senátních volbách.

To je rána: ODS tlačí Němcovou a Havlova Žantovského do Senátu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předání květin poslankyni Miroslavě Němcové jako výraz díků za její odvahu a postoj k inauguračnímu projevu prezidenta
reklama

Výstavní skříní občanských demokratů tradičně bývala Praha. V poslední době ale v metropoli vyhrávají spíše kandidáti jiných stran Demokratického bloku, což se „modří“ budou snažit změnit.

V Praze budou letos volby ve dvou senátorských obvodech v centru města. Jde o obvody Praha 1 a Praha 5. Právě na ně je upřeno nejvíc pozornosti. Na „jedničce“, kde obhajuje mandát Václav Hampl, usiluje o kandidaturu za ODS dlouholetá poslankyně Miroslava Němcová.

„Sněmovna je bez debat to top místo, kde se politika vaří. Ale nemyslím si, že je správné přehlížet tu druhou komoru jenom proto, že to tam tak výbušné není. Její síla se projevuje v tom, že je nad tou denní vřavou a hlídá politiku z dlouhodobější perspektivy,“ vysvětlila své motivace poslankyně Hospodářským novinám. Ta už se jednou dostat do Senátu pokoušela, hned při prvních volbách v roce 1996 kandidovala v domovském Žďáru nad Sázavou, ovšem neúspěšně. V roce 1998 se pak dostala do Poslanecké sněmovny, kterou od té doby neopustila.

ODS usiluje o to, aby její někdejší první místopředsedkyně dostala podporu dalších stran. „V posledních senátních volbách jsme uspěli i díky tomu, že se nám podařilo v různých obvodech dohodnout s ostatními, abychom si nekonkurovali,“ připomíná Němcová.

Hospodářské noviny ale upozorňují, že s podporou ostatních to nemusí mít úplně jednoduché. Hnutí STAN již dříve oznámilo, že na Praze 1 chce navrhnout spisovatele knih o historii Jiřího Padevěta. I jemu chtělo vyjednat podporu ostatních a výměnou nabízelo, že naopak podpoří jejich kandidáta v sousedním obvodě Praha 5.

A na „pětce“ ODS také má svého favorita. Ke kandidatuře se snaží přemluvit muže, který tento obvod už jednou v Senátu reprezentoval. Jde o Michaela Žantovského, v současnosti ředitele Knihovny Václava Havla. Ten byl v letech 1996–2002 historicky prvním senátorem tohoto obvodu, tehdy v barvách ODA.

A Žantovský také trvá na tom, aby měl širší podporu. „Vždycky jsem byl stoupencem integrace stran, které stály uprostřed a napravo od středu. To by byl také jediný půdorys, v jakém bych o něčem podobném uvažoval,“ sdělil Hospodářským novinám.

Na Praze 5 bude obhajovat senátorský mandát Václav Láska. Kandidaturu zde už ohlásil i bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, který má být společným kandidátem ČSSD a ANO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tady. Zákaz pohybu, zákaz vycházení. Celý den, celou noc

21:23 Je to tady. Zákaz pohybu, zákaz vycházení. Celý den, celou noc

VÍME PRVNÍ ParlamentníListy.cz získaly stanovisko pro jednání vlády k materiálu „o přijetí krizového…