To koukáte, pane Ženíšku z TOPky. Kvůli Číně přišel Kalouskovu muži velmi zajímavý dopis

30.03.2016 6:45

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek čelí předžalobní výzvě advokáta Radka Pokorného. Toho Radka Pokorného, jenž má údajně blízko k premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD). V tuto chvíli se ale nezastává svého premiéra, ale čínské finanční skupiny CEFC. Tu v Česku zastupuje. Číňanům se nelíbí, jak o nich Ženíšek měl psát v médiích, a žádají stažení textu. Jinak přijde žaloba. Ženíšek to označuje za zastrašování.

To koukáte, pane Ženíšku z TOPky. Kvůli Číně přišel Kalouskovu muži velmi zajímavý dopis
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek
reklama

Podle serveru HlídacíPes.org advokát Radek Pokorný sepsal předžalobní výzvu pro českého poslance Marka Ženíška z TOP 09. Stalo se tak ve jménu čínské investiční skupiny CEFC, která vstoupila například do fotbalové Slavie. Ženíšek v textu pro server Echo24.cz napsal následující slova:

„Jeden by se divil. To by ale nesmělo být veřejným tajemstvím, že si Miloš Zeman z návštěvy Číny přivezl kromě příslibu pandy pro pražskou zoo i poradce pro čínské otázky. Ten byl mimochodem v minulosti předsedou organizace China Association for International Friendly Contacts (CAIFC), podle všeho napojené na vojenskou rozvědku Čínské lidové armády. A premiér tomu jen přihlíží, ba dokonce pomáhá. Nedivíme se, jeho poradcem pro čínské vztahy je Jaroslav Tvrdík.“

Poslanec k tomu dodává, že ve zmíněném odstavci není obsaženo ani slovo o investiční skupině CEFC. Jménem nezmínil ani předsedu představenstva CEFC pana Jie Ťien-minga. Ten přesto prostřednictvím dopisu sepsaného advokátem Pokorným žádá, aby Ženíšek či server Echo24.cz text stáhli nebo doložili to, co je v citaci řečeno. Čínského ředitele totiž pobouřila spekulace o tom, že byl napojen na čínskou vojenskou rozvědku. Trvá prý na tom, že je to lživá spekulace.

„Mohu potvrdit, že jsme na základě pokynu klienta vyzvali některá média, aby svá v textech uvedená tvrzení doložila, neboť podle názoru klienta jsou nepravdivá a neprokázaná,“ uvedl na dotaz redakce advokát Pokorný.

Je to odzkoušená komunistická metoda, míní Ženíšek

V této souvislosti stojí za pozornost, že jméno Jie Ťien-minga nepadlo v textu zveřejněném v médiích, ale v interpelaci na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). V dotazu na premiéra položeném na parlamentní půdě chtěl Ženíšek slyšet, zda si vláda posvítila na investiční skupinu CEFC a jestli vzala v potaz, že s touto skupinou může být spojeno určité bezpečnostní riziko.

Právě to se asi skupině CEFC nelíbí a český zákonodárce má za to, že se ho Číňané pokoušejí zastrašit. „Je to taková odzkoušená komunistická metoda – zastrašovat lidi –, kterou si CEFC z Číny s sebou přivezla,“ řekl.

Server HlídacíPes.org se v této souvislosti odkazuje na slova sinologa Martina Hály, podle něhož jsou vazby CEFC na čínskou vojenskou rozvědku popsány v textech uznávaných světových médií, např. National Interest nebo The Diplomat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dusno v ČT: Už bych to rád dořekl, žádal Okamura. To už jste říkal mnohokrát, nenechala ho Kroužková. Hádka o Babiše, úvěry EU a rána TOP 09

21:28 Dusno v ČT: Už bych to rád dořekl, žádal Okamura. To už jste říkal mnohokrát, nenechala ho Kroužková. Hádka o Babiše, úvěry EU a rána TOP 09

Poslanecká sněmovna se na zřízení vyšetřovací komise k ministerským nákupům ochranných zdravotnickýc…