To má šťávu: Miliardář chce opět po Česku peníze

29.08.2016 12:54

Firma Čechošvýcara Josefa Šťávy Diag Human opět vyhrožuje Česku. Podle dnešního vydání Lidových novin by mohlo opět nastat zabavování majetku České republiky v zahraničí, jak to již bylo v minulosti. Stále tak trvá vlekoucí se spor o krevní plazmu.

To má šťávu: Miliardář chce opět po Česku peníze
Foto: Archiv
Popisek: Diag Human SE

Společnost Diag Human zabavila již některá umělecká díla v minulosti. Například před pěti lety zadržela na více než půl roku v Rakousku tři díla. Ta již byla vrácena, situace se však může opakovat. 

„Pana ministra financí jsme povinni se dotázat, zda je Česká republika připravena splnit svoji platební povinnost, nebo tuto povinnost odmítá,“ zmínil, co by zahájení exekuce předcházelo, právník zastupující společnost Jan Kalvoda. Svou žádost nyní zaslal na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Spor o údajné zmaření obchodu s krevní plazmou, v němž jde o miliardy korun, trvá již dvacet let. Firma před pěti lety se snahou o exekuci majetku České republiky, na základě níž pak obrazy zabavila, uspěla. Arbitráž, kterou vedla firma proti státu prostřednictvím ministerstva zdravotnictví, sice skončila před dvěma lety údajným vítězstvím státu, blíží se ale nové verdikty zahraničních soudů, u nichž si Diag Human věří v úspěch. Stejně tak v něj však věří i mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. „Pokud bude případ vrácen, Česká republika je přesvědčena, že stejně jako ve všech ostatních zemích uspěje i před americkým soudem,“ řekl s odvoláním na námitku promlčení.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nyní podle Terezy Peprníkové z tiskového oddělení připravuje odpověď a analýzu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

15:22 Liberál byl Havel, vy ne! Saša Vondra pošimral „kavárnu“. A Piráty nepotěší. Ani Gretu

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se obul do Zelených i do dnešních liberálů. Prý ve skutečnosti žá…