To má šťávu: Miliardář chce opět po Česku peníze

29.08.2016 12:54

Firma Čechošvýcara Josefa Šťávy Diag Human opět vyhrožuje Česku. Podle dnešního vydání Lidových novin by mohlo opět nastat zabavování majetku České republiky v zahraničí, jak to již bylo v minulosti. Stále tak trvá vlekoucí se spor o krevní plazmu.

To má šťávu: Miliardář chce opět po Česku peníze
Foto: Archiv
Popisek: Diag Human SE
reklama

Společnost Diag Human zabavila již některá umělecká díla v minulosti. Například před pěti lety zadržela na více než půl roku v Rakousku tři díla. Ta již byla vrácena, situace se však může opakovat. 

„Pana ministra financí jsme povinni se dotázat, zda je Česká republika připravena splnit svoji platební povinnost, nebo tuto povinnost odmítá,“ zmínil, co by zahájení exekuce předcházelo, právník zastupující společnost Jan Kalvoda. Svou žádost nyní zaslal na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Spor o údajné zmaření obchodu s krevní plazmou, v němž jde o miliardy korun, trvá již dvacet let. Firma před pěti lety se snahou o exekuci majetku České republiky, na základě níž pak obrazy zabavila, uspěla. Arbitráž, kterou vedla firma proti státu prostřednictvím ministerstva zdravotnictví, sice skončila před dvěma lety údajným vítězstvím státu, blíží se ale nové verdikty zahraničních soudů, u nichž si Diag Human věří v úspěch. Stejně tak v něj však věří i mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll. „Pokud bude případ vrácen, Česká republika je přesvědčena, že stejně jako ve všech ostatních zemích uspěje i před americkým soudem,“ řekl s odvoláním na námitku promlčení.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových nyní podle Terezy Peprníkové z tiskového oddělení připravuje odpověď a analýzu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

22:48 Nelži. Chudáčku. Nacher a Čižinský v sobě. A ve Sněmovně bitva o rozpočet

Poslanecká Sněmovna dnes odpoledne projednávala návrh státního rozpočtu se schodkem 320 miliard koru…