To nebyla trafika, ale práce pro stát! Lidoveckého matadora naštvala otázka na jeho minulost

03.04.2019 19:22

Lidovec Jan Kasal byl poslancem 20 let. Dlouhá léta byl také místopředsedou Sněmovny. Stal se rovněž šéfem lidovců, a to po Josefu Luxovi, což prý vůbec nebylo jednoduché. Coby dlouholetý politický matador prozradil v Českém rozhlasu, kde udělal v politice chybu, důrazně se zastal bývalého ministra zemědělství Mariana Jurečky a trochu se rozzlobil na moderátorku Barboru Tachecí, když otevřela téma jeho působení v České poště.

To nebyla trafika, ale práce pro stát! Lidoveckého matadora naštvala otázka na jeho minulost
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Jan Kasal
reklama

Kasal se přesto odhodlal, převzal lidovecké kormidlo a podle svých vlastních slov udělal nejednu chybu. Třeba když svolával mimořádný lidovecký sjezd v roce 2001, který vyvolal silné turbulence v kdysi slibné čtyřkoalici. Tyto turbulence již čtyřkoalice nikdy nevybalancovala.

Proto se dnes snaží mladším lidovcům poradit, jak se podobných chyb vyvarovat. Tedy když o podobnou radu stojí. „Já sedím v koutku, poslouchám, a když se mně zdá, že by bylo nebezpečí, že se spálí o stejná kamna, jako jsem se spálil já nebo moji kolegové, tak zvednu potichu hlas a upozorním na něco,“ popsal svou roli Kasal.

K současnému vedení v čele s Markem Výborným je prý zcela loajální. Lidovci podle něj na sjezdu rozhodli o tom, že si přejí vlít novou krev do svých žil. Jen je mu líto, že se do tohoto nového vedení nedostal bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, jenž je podle Kasala srdcařem. Věří proto, že Jurečka do užšího vedení patří, a doufá, že Jurečka napne své síly k užitku KDU-ČSL jako poslanec.

Zásadně odmítl, že by Jurečka nadbíhal Andreji Babišovi (ANO) a jeho firmě Agrofert, dnes odložené ve svěřenském fondu předsedy vlády. Marian Jurečka určitě nešel na ruku panu Babišovi. „Pokud se někomu zdá, že dostatečně nepodporoval malé zemědělce a podporoval ty velké, tak si musíme uvědomit, že mezi ty velké nepatří jen pan Babiš,“ zdůraznil Kasal.

Anketa

Dokdy bude trvat Evropská unie?

hlasovalo: 8797 lidí

Když se ho moderátorka Barbora Tachecí zeptala na působení v Radě České pošty, Kasal se trochu rozzlobil. Své působení v České poště nevnímal jako trafiku, ale jako práci pro český stát. „Je totiž podstatné, jestli si jde do té dozorčí rady někdo sednout kvůli tomu, aby pobíral x tisíc korun měsíčně, anebo jestli tam chce také odvést kus práce. A já jsem se snažil o to druhé,“ zdůraznil host.

Trval si na tom, že chtěl pracovat ve prospěch státu, a také tak činil. „Já jsem v politické straně, která se snaží vždy pracovat pro dobro státu, takže já pokud zastávám politiku křesťanské demokracie, tak pracuji pro dobro tohoto státu. O tom jsem přesvědčen,“ řekl jasně.

Poté požádal Tachecí, aby ho tzv. nachytala na švestkách a vyzdvihla nějaký příklad, kdy Kasal ve prospěch státu nepracoval. „To byste mě musela nachytat na švestkách, že jsem nepracoval ve prospěch státu, a to asi těžko byste hledala,“ poznamenal.

V závěru se vrátil k Josefu Luxovi, k muži, který v 90. letech 20. století lidovce zásadně formoval. Jeho odkaz podle Kasala spočívá v tom, že práci pro lidovou stranu obětoval prakticky vše. Kromě rodimy. „To si držel a za to si ho všichni velmi váží,“ řekl Kasal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

19:30 Šok. Ředitel ČT Dvořák lapal po dechu. Fridrichová se Šarapatkou ho obešli

Rada České televize své pravidelné středeční jednání tentokrát prováděla částečně distančně. Někteří…