To není pravda, dezinformace! Žádné migranty nepřijímáme, čílí se Babiš a Metnar kvůli smlouvě, kterou odmítlo Maďarsko

09.05.2018 12:12

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Lubomír Metnar vystoupili na tiskové konferenci po jednání vlády. Vyjádřili se především k interpretacím smlouvy o euro-africkém dialogu, která byla ministrem vnitra podepsána v Marakéši.

To není pravda, dezinformace! Žádné migranty nepřijímáme, čílí se Babiš a Metnar kvůli smlouvě, kterou odmítlo Maďarsko
Foto: Daniela Černá
Popisek: Andrej Babiš

„Začnu k těm dezinformacím, které probíhají na sítích, že údajně pan ministr vnitra měl něco podepsat, na základě jednoho vylhaného článku jednoho serveru. Tak pan ministr se k tomu vyjádří, ale ta takzvaná, ten Rabatský proces, řeší právě zastavení ilegální migrace, zastavení toho toku. Takže pokud tady někdo rozšiřuje v prostoru věci, že my jsme odsouhlasili, nebo něco podepsali, tak znovu ubezpečuji, že je to lež,“ řekl Babiš úvodem a požádal média, aby údajné lži nešířila.

Dojednaná smlouva sice hovoří o boji proti nelegální migraci, hovoří však též o výhodách migrace legální. ParlamentníListy.cz o ní informovaly ZDE. Před jejími riziky varovali europoslanci Jan Keller či Tomáš Zdechovský. Smlouvu odmítlo podepsat Maďarsko.

Anketa

Vyčítáte Jaroslavu Foldynovi účast na akci Nočních vlků?

hlasovalo: 10824 lidí

„Platí nadále Dublin IV, bojujeme proti kvótám, bojujeme proti ilegální migraci a pan ministr se jistě k tomu ještě vyjádří,“ dodal Babiš. „Nic nepodepsal a není to nic, že bychom my měli snahu přijímat nějaké ilegální migranty,“ zdůraznil Babiš.

„Jsem rád, že se mohu vyjádřit zpětně k tomu Rabatskému procesu, kde jsem se počátkem května účastnil v Marakéši tohoto euroafrického dialogu. Mohu vám říci, že mi připadá, že jsem byl úplně na jiné konferenci, než o které některá média informují a píší. Jednoznačně bych tady chtěl vyvrátit ty dezinformace, nepravdy a lži, které jsou šířeny. Tato konference byla zaměřena na nelegální migraci, pašování lidí, převaděčství. Výsledkem této konference bylo přijetí marakéšské politické deklarace a plánu do roku 2020. Jedná se o právně nezávazné politické dokumenty. Pro Česko neznamenají žádné nové závazky přijímání nových migrantů. Naopak tímto bojujeme proti nelegální migraci a převaděčství,“ zdůraznil Metnar s tím, že africké státy se zavázaly k daleko většímu boji proti nelegální migraci a organizovanému převaděčství.

„O tomto byl ten dokument a rád bych, aby to nebylo zaměňováno,“ dokončil Metnar důrazně svou žádost.

Na vládě poté ministři řešili rozpočet Evropské unie. „Evropa uvažuje o navýšení rozpočtu, budeme vyjednávat především naše zájmy, aby se nám nestávalo, že nečerpáme nějaké peníze,“ dodal Babiš. A hovořil také o sčítání lidu, ke kterému má dojít v roce 2021. Na tiskové konferenci vystoupil rovněž šéf české diplomacie Martin Stropnický (ANO), jenž se mimo jiné rozhovořil o íránském jaderném programu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

21:20 Je nutné udržet parlamentní demokracii před Milionem chvilek, vyzval Václav Klaus před zaplněným sálem. A když spatřil v publiku šéfa Rozhlasu...

REPORTÁŽ Jakou cestu jsme od sametové revoluce ušli? 30 let po pádu komunismu jsou na Západě podle V…