„Už v minulosti rozhodoval Ústavní soud, že soudci by neměli působit v jakýchkoli tělesech, která nějakým způsobem zasahují do výkonné moci, kam spadá i státní zastupitelství. V tomto případě by soudce přitom spolupracoval na výběru představitelů exekutivy. Řeči o jejich nezávislosti v komisi považuji za zcela nepřiléhavé, protože soudci projeví svou nezávislost jedině v rozhodovacích procesech v rámci své působnosti. Dokonce se proto domnívám, že jejich účast v tomto tělese je protiústavní,“ uvedla mimo jiné Bradáčová.
Benešová to ale odmítá. „Namítám, že ten zákon procházel legislativní radou vlády, která právě posuzovala ústavnost toho zákona a neshledala tam nic protiústavního,“ řekla ministryně novinářům. Podotkla, že jednání s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem dále pokračují. Dodala, že žalobcům nabízela jiné možnosti, například že místo soudce bude v komisi akademik.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.




