To s Ruskem byla lež? Poplach v USA. Trump vytáhl proti Obamovi

12.05.2020 10:17

„Spolupracoval s Rusy!“ znělo po dlouhou dobu obvinění z řad Demokratů na adresu prezidenta Donalda Trumpa, které se ovšem nakonec neprokázalo. A ačkoliv titulky médií stále plní koronavirus, ukazuje se, že to s obviněním bylo jinak, než se myslelo. Svou roli ve vyšetřování hrál údajně bývalý prezident Obama.

To s Ruskem byla lež? Poplach v USA. Trump vytáhl proti Obamovi
Foto: Repro Youtube Bílého domu
Popisek: Donald Trump se obouvá do "drzého" novináře
reklama

Spolupráci Donalda Trumpa, potažmo jeho podřízených s Ruskem mělo dokázat vyšetřování zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera. Jedním z hlavních opěrných bodů bylo obvinění Michaela Flynna, Trumpova poradce pro národní bezpečnost, že lhal americké službě FBI. Flynn měl být hlavním svědkem pro Muellerovo vyšetřování, píše televize Fox News. Vrchní státní zástupce William Barr ovšem stíhání Flynna zastavil.

Anketa

Která TV teď přináší nejlepší zpravodajství? (Ptáme se od 12.5.2020)

9%
67%
14%
hlasovalo: 13560 lidí

Sidney Powellová, Flynnova právní zástupkyně, tvrdí, že FBI se snažila své vyšetřování Flynna zatajit a snažila se bývalého poradce pro národní bezpečnost dostat do pasti. Bývalý ředitel FBI James Comey, kterého Donald Trump odvolal, se dle Powellové sešel na začátku roku 2017 s dosluhujícím prezidentem Obamou a dalšími hodnostáři z bezpečnostních složek USA. A údajně právě při tomto setkání byla celá aféra naplánována. A na otázku, zda celá kauza sahá až po bývalého prezidenta, odpověděla Powellová - „rozhodně“.

O co u Flynna šlo, vysvětluje podorbně komentátor Ondřej Šmigol na serveru Echo24. „Flynn byl vyšetřován kvůli svému telefonátu s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem. Ten FBI odposlouchávala, protože ruského velvyslance pro jistotu monitoruje neustále.

Později byl tento telefonát prezentován jako jeden z hlavních důkazů pro podezření ze spolupráce Trumpa s Ruskem. Promílalo se, že Flynn s Kisljakem hovořili o protiruských sankcích zavedených Barackem Obamou. Jenže sankce byly zmíněny jen okrajově a Flynn nikdy nenavrhl jejich zrušení. Hlavním účelem rozhovoru bylo odradit Rusy od zvyšování napětí. Nic nenasvědčovalo jakékoliv spolupráci mezi Ruskem a přicházející Trumpovou administrativou. FBI to věděla, proto následné vyšetřování nebylo vedeno na základě ochrany národní bezpečnosti, jak to bylo na veřejnosti prezentováno, ale na základě Loganova zákona. Loganův zákon je prastará a pochybná legislativa z roku 1799 zakazující neoprávněná vyjednávání s ostatními státy. V podstatě se nevyužívá, na jeho základě nikdo nikdy nebyl odsouzen, obžalováni byli dva lidé, jeden v roce 1802, druhý 1852.“

Obama naopak odsoudil zproštění Flynna s tím, že se ještě nikdy nestalo, aby člověk, který lhal pod přísahou, byl jen tak osvobozen a vyslovil obavu o systém americké justice jako takové.

Osočení Obamy, že se snažil o znemožnění svého nástupce, dostalo přízvisko Obamagate a zapojil se do něho i prezident Trump. Počínání Obamy označil za „největší politický skandál v americké historii“.

A i Ondřej Šmigol konstatuje, že si touto kauzou Demokraté a Obama naběhli: „Nemuselo se rovnou jednat o spiknutí. V administrativě a zpravodajských službách byl dostatek lidí nenávidějících Trumpa, aby žádné koordinované spiknutí nebylo potřeba. Podařilo se jim tak vyvolat paranoidní atmosféru a nenávratně poškodit důvěru Američanů v jejich instituce. Vše proto, že se jim nelíbilo, jak dopadly volby.“

Fotogalerie: - Donald Trump a Blízký východ

Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký...
Přednáška na CEVRO institutu Donald Trump a Blízký...
Eytan Gilboa a Petr Nečas
Petr Nečas a Marek Benda
Andor Šándor
Tomáš Pojar, M.A., prorektor Vysoké školy CEVRO In...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočila

20:41 Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočila

Lídr SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu vyjádřil ke slovům předsedkyně Evropské komis…