To si nechte, Rusko třetí pohlaví nechce. Putin nově udeřil na Západ

01.11.2021 7:31

Jako už pravidelně od roku 2004, i letos promluvil prezident Ruské federace Vladimír Putin před hosty na Valdajském fóru. A ve své řeči se věnoval mimo jiné i společenským změnám a novým trendům na Západě, např. boji proti rasismu, tematice genderu apod. Uvedl, že nový svět a odmítnutí starých tradic chtěli prosadit už bolševici, tedy Rusko už má svou zkušenost. Dotyční mají na tyto názory právo a Rusko se do jejich sporů nevměšuje, řekl. Nicméně dodal: „Ale chtěli bychom je požádat, ať se také oni nevměšují do našich záležitostí. Vidíme věci jinak.“

To si nechte, Rusko třetí pohlaví nechce. Putin nově udeřil na Západ
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Ruské federace, Vladimir Putin

Anketa

Souhlasíte s tím, že hospodský musí od 1. listopadu kontrolovat bezinfekčnost?

hlasovalo: 42731 lidí
Ve svém projevu na Valdajském fóru mluvil Vladimír Putin o mnoha tématech, např. o změně klimatu, nerovnosti ve společnosti, o covidu a novém mocenském uspořádání světa. Dotkl se také změn ve společnosti a řekl, že v křehkém moderním světě stoupá význam základů, jako je morálka, etika a hodnoty, které vycházejí z kulturního a historického vývoje.

„Prolínání národů je obohacuje, otevřenost rozšiřuje obzory a umožňuje vidět tradice v novém světle. Ale tento proces musí být přirozený a nemůže být náhlý. Cizí prvky budou stejně odmítnuty, možná i tvrdě. Jakékoliv pokusy vnutit své hodnoty jiným mají nejasný a nepředvídatelný výsledek, mohou jen zkomplikovat vážnou situaci a většinou vedou k opačné reakci a k opaku toho, co mělo být dosaženo,“ uvedl.

„S úžasem hledíme na to, co se děje v zemích, které byly tradičně považovány za nositele pokroku. Samozřejmě, společenské a kulturní šoky ve Spojených státech a v západní Evropě nejsou naše starost, nevstupujeme do nich. Někteří lidé na Západě věří, že prudké vytržení celých stránek z jejich historie, ‚diskriminace naruby‘ proti většině v zájmu menšiny a požadavek, aby se lidé vzdali tradičních rolí matky, otce, rodiny i pohlaví, jsou milníky na cestě k obnově společnosti,“ pokračoval ruský prezident.

Znovu připomenul, že dotyční mají na tyto názory právo a že Rusko se do jejich sporů nevměšuje. „Ale chtěli bychom je požádat, ať se také oni nevměšují do našich záležitostí. Vidíme věci jinak, lépe řečeno drtivá většina ruské společnosti vidí věci jinak. Věříme, že se musíme spolehnout na naše duchovní hodnoty, naši historickou tradici a kulturu multietnického národa,“ pravil.

Dodal, že tito zastánci společenského pokroku věří, že přinášejí něco nového a lepšího. Ale doplnil, že přesně takto postupovali bolševici, inspirovaní Marxem a Engelsem, kteří také chtěli změnit základy lidského soužití. „Destrukce prastarých hodnot, náboženství a vztahů mezi lidmi včetně naprostého odmítnutí rodiny, pobízení k donášení na své nejbližší – to vše bylo prohlašováno za pokrok, mělo to širokou podporu po celém světě a bylo to velice módní, zrovna jako dnes. Jen tak mimochodem, bolševici také nesnášeli jiné názory,“ připomenul Putin temnou kapitolu ruské historie.

Co se děje na Západě tak Putinovi připomíná praktiky, které Rusko už opustilo, a boj za rovnost, proti diskriminaci se podle něj změnil v agresivní dogmatismus hraničící s absurditou, když díla velkých autorů, jako např. Shakespeara, nejsou zmiňována ve škole, protože jsou považována za zpátečnická v otázce rasy a genderu. „V Hollywoodu se posílají oběžníky o správné výpravě a o tom, kolik má být ve filmu lidí dané rasy a pohlaví. To je ještě horší než v agitačním oddělení Ústředního výboru Komunistické strany SSSR,“ srovnal.

Snaha bojovat proti diskriminaci se dle Putina mění v rasismus naruby a rozděluje společnost, ačkoliv ti, kdo za lidská práva bojovali dříve, chtěli společnost, kde lidé nebudou posuzováni podle barvy kůže. Debata o právech žen a mužů se prý změnila v úplnou fantasmagorii. „Podívejte, nesnažte se jít tam, co bolševici, nejen ke kolektivizaci slepic, ale i ke kolektivizaci žen. Ještě jeden krok a budete tam,“ varoval. I snahy přetvořit jazyk, například „Rodič 1“ a „Rodič 2“ podle něj nejsou ničím novým a vyskytly se už u bolševiků.

Putin také označil za hrozné, když jsou děti už odmala učeny, že z hocha se může snadno stát děvče a naopak. A učitelé pak děti nutí, aby si vybraly, a ani neberou v potaz, že nejsou schopny takové rozhodnutí učinit. „Abychom nazývali věci pravými jmény, to už hraničí se zločiny proti lidskosti a přitom se to děje ve jménu pokroku,“ odsoudil změny pohlaví u dětí.

Svůj přístup pak popsal jako „zdravý konzervatismus“, který prý není tradicionalismem a netrpí strachem ze změny. Ale spoléhá na ověřené tradice, ochranu a růst počtu obyvatel, realistické hodnocení sebe i jiných, úzce definované priority a odmítnutí extremismu jako metody. Ve srovnání s ostatními se dle Putina jedná o nejrozumnější směr, který nejméně škodí.

„Opakuji, pro nás v Rusku nejde o nějaké teorie, ale o poučení z naší těžké a občas i tragické historie. Cena za špatně vymyšlené sociální experimenty je někdy až nepředstavitelná a tyto pokusy mohou zničit nejen majetek, ale také duchovní základy lidské existence, zanechávaje za sebou morální vrakoviště, které nejde jen tak překlenout,“ varoval ruský prezident.

A dodal také, že řada světových problémů je neřešitelná bez mezinárodní spolupráce. Ale podle něj je třeba realismus, protože slogany o globálním řešení globálních problémů se ozývají už od 20. století. „Abychom došli ke globálnímu řešení, státy i lidé by se museli vzdát svých práv ve prospěch nadnárodních struktur v rozsahu, ke kterému je ochoten málokdo, pokud vůbec někdo. A to hlavně kvůli tomu, že za výsledky těchto řešení nejste zodpovědni nějakému světovému lidu, ale svým občanům a voličům,“ řekl Vladimír Putin na Valdajském fóru.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

23:04 „Přes držk* a vypráskat je z Ukrajiny!“ Televizní debata se zvrtla. Jurečka nevydržel poslouchat Fialu

Česko v krizi. Občané čelí nejrazantnější vlně zdražování. V Superdebatě CNN Prima News o inflaci s …