To si počkáte, než Rusko krachne. Kovanda o zákazu ropy

02.06.2022 10:41 | Glosa

Ekonom Lukáš Kovanda upozornil, že ten, kdo čekal propad ruské ekonomiky po oznámení embarga EU na dovoz většiny ruské ropy, musí čekat dál. Zahraniční investoři podle Kovandy možná čekali, že EU bude k Rusku ještě tvrdší. Ale ruská ekonomika se i tak dostává do problémů. Kovanda dal příklad...

To si počkáte, než Rusko krachne. Kovanda o zákazu ropy
Foto: Redakce
Popisek: Maďarská vlajka

„V reakci na první zprávy o embargu citelně rostly akcie MOL, maďarské petrochemické společnosti a také druhého největšího provozovatele čerpacích stanic v Česku. A posiloval také ruský rubl. Investoři do burzovních cen v předvečer rozhodnutí evidentně „započítali“ embargo s méně výjimkami a možná i s dřívějším termínem zahájení,“ napsal ekonom Lukáš Kovanda v textu pro čtvrteční MF Dnes.

Anketa

Je Stepan Bandera hrdina?

1%
97%
hlasovalo: 20766 lidí

Maďarský MOL bude totiž dál získávat ruskou ropu za extrémně výhodné ceny a tu pak přeprodávat v podobě paliv do automobilů dál na západ, tedy i do Česka, za vysoké ceny. Do karet mu přitom hraje výjimka z embarga pro ropovod Družba, která zachová přítok ropy i do Česka a na Slovensko.

Zároveň ruská válka na Ukrajině a nedokonalé embargo udrží ceny ropy podstatně výš, než se očekávalo např. před rokem. Z toho bude těžit Rusko.

Kovanda tady varoval české řidiče, že v peněženkách téměř nepocítí snížení daně o 1,50 Kč, s nímž přišla vláda Petra Fialy (ODS). Musí prý počítat s tím, že ceny pohonných hmot dál porostou.

Ruská ekonomika by podle Kovandy mohla mít problémy až později.

„Pokud Rusko nebude moci dovážet do EU ropu po moři tankery a pokud se od ruské ropy ze severní větve Družby odstřihnou Německo a Polsko, sníží se vývoz ruské ropy do EU o zhruba 90 procent, což už je pro Putinův režim citelný nepříznivý zásah,“ upozornil ekonom.

Prozatím tedy může být ruský energetický sektor v klidu.

I když Kovanda tady upozornil na to, že ruská ekonomika už teď čelí problémům.

„Rusko sice ještě nekrachuje, ale investoři, kteří se proti jeho krachu pojistili, už dostanou v rámci vypořádání plnění zaplaceno. Rusko totiž při splátce na poslední chvíli, jíž před 4. květnem tak tak odvrátilo bankrot, zapomnělo uhradit úrok z prodlení. To je pojistná událost,“ upozornil Kovanda na Twitteru.

Lukáš Kovanda promlouvá

Lukáš Kovanda promlouvá

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Tvrdil jste, že nejste vládní kandidát

Ale za svého poradce chcete člena vádní strany, konkrétně STAN. Navíc toho, kdo si chtěl ponechat mandát i podobu své stáže v zahraničí. Tak si představujete tu vaši slibovanou nezávislost? Můžete mi ji tedy přesně definovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

14:25 To už Kaufland přehnal: Češi se bouří, stát zasahuje

Velmi nepěkné překvapení čekalo na inspektory, kteří na konci ledna zavítali ke kontrole pardubické …