To snad není pravda. Muž z Polska prý vedle Jedličkova Liberlandu zakládá království

24.05.2015 17:51

Svobodnou zemi Liberland, která plní internetové diskuze, všichni určitě znáte. Nachází se na území nikoho na hranicích Chorvatska se Srbskem a založil ji český politik Vít Jedlička. Nyní Polák Piotr Wawrzynkiewicz založil Království Enklávy, nejnovější mikronárod v Evropě, informoval The Guardian.

To snad není pravda. Muž z Polska prý vedle Jedličkova Liberlandu zakládá království
Foto: Radim Panenka
Popisek: Vlajka nového státu Liberland, který založila skupina Čechů

Příběh samozvaného Království Enklávy vznikl ve chvíli, kdy se Piotr Wawrzynkiewicz spolu s přáteli vydal na Slovinsko. Tam od místních zjistil, že zhruba 50 kilometrů od Záhřebu se nachází nezabraný kus půdy o sto metrech čtverečních.

Slovinské ministerstvo zahraničí se však minulý týden vyjádřilo, že onen kus půdy spadá pod jejich území a nápad na mikronárod je pouze virtuální zpráva, která obletěla média.

Na základě rozhodnutí slovinského ministerstva byli představitelé Království Enklávy nuceni přehodnotit svoje původní územní plány. Nyní by mělo království stát na neobsazeném kusu půdy podél řeky Dunaj, „nedaleko Svobodné republiky Liberland,“ dodal Wawrzynkiewicz.

Enkláva vznikla s myšlenkou na „vytvoření místa, kde všichni bez ohledu na barvu kůže, vyznání či národnost můžou vyjádřit svůj názor, zdarma studovat a vydělávat peníze beze strachu z daní,“ uvedl Wawrzynkiewicz.

Vznik těchto mikrostátů umožňuje situace, ve které se místní země nacházejí po rozpadu Jugoslávie v roce 1991. Tehdy se formovaly nové země, jejichž vzájemné hranice jsou dodnes nejasné a vzniklo tak velké množství „území nikoho“.

Koncem roku by mělo v Haagu dojít k vyřešení dohadů ohledně hranic mezi Chorvatskem a Slovinskem. Jak to bude s hranicemi mezi Chorvatskem a Srbskem, kde nové státy poslední dobou rostou jako houby po dešti, nikdo neví.

Novinky o Království Eklávy se šíří po sociálních sítích a nyní má Enkláva přes 5000 žadatelů o občanství.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Luboš Rosí. Pozoruhodná cesta od normálního novináře k ústřednímu cenzorovi. Pak se Petr Žantovský zaměřil na cenu, kterou si roky navzájem uděluje ghetto vyvolených

7:17 Luboš Rosí. Pozoruhodná cesta od normálního novináře k ústřednímu cenzorovi. Pak se Petr Žantovský zaměřil na cenu, kterou si roky navzájem uděluje ghetto vyvolených

TÝDEN V MÉDIÍCH Zavíráním diskusí, blokováním mailové komunikace nevhodných odesílatelů či z nepohod…