To tihle! Vrabel ukázal prstem na dezinformátory. Přímo na ČT

09.03.2022 20:11 | Zprávy
autor: nab

Válku na Ukrajině provází i válka informační. O nejčastěji se objevujících dezinformacích během válečného konfliktu v českém prostředí v ČT24 hovořil František Vrabel, datový analytik, odborník na dezinformace. Poukázal na weby, které vláda zapomněla zablokovat.

To tihle! Vrabel ukázal prstem na dezinformátory. Přímo na ČT
Foto: Repro: ČT24
Popisek: Odborník na dezinformace František Vrabel přadstavuje nebezpečné dezinformační servery

Objevují se názory odborníků, že některé skupiny na sociálních sítích i weby, které dříve vystupovaly proti očkování proti covidu-19, přešly na dezinformace a šíření propagandy Ruské federace.

Část lidí má šířit dezinformace spojené s válkou záměrně, další se podílejí na jejich distribuci z neznalosti nebo naivity. Věří například tomu, co jim sděluje jejich okolí, aniž si informace ověří.

„Nejčastěji jde o dezinformace, které jsou jako přes kopírák přebírány z ruských, měl jsem na jazyku sovětských, zdrojů. Hlavní dezinformace jsou ty, že ruská armáda osvobozuje Ukrajinu, a brání tak genocidě, kterou fašistická vláda na Ukrajině koná vůči bezbranným civilistům,“ uvedl Vrabel nejčastější dezinformace objevující se nejfrekventovaněji v českém internetovém prostoru.

Další dezinformační narativ podle něj je, že Ukrajina připravuje jaderné zbraně, které by mohla použít proti Rusku. A poslední nejčastější dezinformace je, že Ukrajina vyvíjí biologické zbraně a Rusové by je měli na Ukrajině objevit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Myslíte, že lze srovnávat Putina a Pavla?

Že lze srovnávat Rusko a nás? Je podle vás v Rusku demokracie a lze tam svobodně vyjádřit svůj názor? Je fakt, že to se svobodou názoru i u nás pokulhává na jednu nohu, ale pořád tu podle mě svoboda je, jen se bohužel moc netoleruje jiný názor, ale to způsobujete hlavně vy politici, nemyslíte? Ať je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravec po konci v ČT vystrčil růžky. A začal se hádat

8:40 Moravec po konci v ČT vystrčil růžky. A začal se hádat

Bývalý moderátor ČT Václav Moravec prošel proměnou. Jako zaměstnanec veřejnoprávní televize se držel…