To už dál tak nejde, pojďme na Václavák, křičelo se u Jílkové. Přečtěte si, jak se prý u nás zachází s pracovníky najatými agenturami

23.04.2015 22:58

Povolejte lidi do ulic, ať je nás na Václavském náměstí co nejvíc, a zrušme pracovní agentury! Tato ostrá slova pronášel v pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové člen ČSSD. Agentury prý berou práci Čechům, vykořisťují je a doslova prý ničí. Jenže dnes zaměstnávají na 250 tisíc lidí. Co s nimi bude, pokud dojde na zrušení těchto podnikatelských subjektů? A jak rozeznat dobrou agenturu od špatné? I to se ve čtvrtek večer řešilo před kamerami za účasti ministryně Marksové.

To už dál tak nejde, pojďme na Václavák, křičelo se u Jílkové. Přečtěte si, jak se prý u nás zachází s pracovníky najatými agenturami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátorka pořadu Máte slovo Michaela Jílková

ČSSD dlouhodobě kritizovala pracovní agentury, které firmám nabízejí zaměstnance. Proč? Agentury prý znevýhodňují klasické zaměstnance. Tato slova pronesla ve čtvrtečním pořadu České televize Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Spolu s ní o pracovních agenturách diskutovali prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner, prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslava Rezlerová, místopředseda ČMKOS Vít Samek, nezaměstnaný Patrik Torák a Marie Tichá, která má s fungováním agentur dobré zkušenosti.

Pan Torák zahájil pořad vyprávěním historky, kterou pod křídly agentury zažil. „Na jednoho pána v Mladé Boleslavi spadla tyč, měl ránu na hlavě, kterou později spravily čtyři stehy, ale paní z agentury mu řekla, že to musí vydržet do konce směny a k doktorovi si dojít až zítra. Toho člověka nakonec vyhodili,“ konstatoval Torák. Nemluvě o tom, že agenturní zaměstnanci berou často o tisíce korun méně než kmenoví zaměstnanci firmy.

Agentura mě zaměstnala ... a zhroutil jsem se

Mladý muž z publika dodal, že agentury vykořisťují své zaměstnance, a nechápe, jak mohou tyto státy ve státě vůbec fungovat. Pracoval prý v české průmyslové zóně, kde kmenové zaměstnance tvořili Poláci a Češi tam našli práci jen přes agentury. „A já jsem byl tak perzekuovaný, že jsem se zhroutil, přijela pro mě rychlá záchranná služba a nakonec mě vyhodili. Bez udání důvodu. Vyhodili mě jako psa na ulici,“ prohlašoval rozhořčeně muž se dvěma malými dětmi. Jako další se z publika ozval romský spoluobčan, podle něhož agentury zotročují lidi. „Zahraniční agentury si sem natahají plno svých lidí, dají jim poloviční mzdu a našinec nemá šanci se uchytit,“ udeřil host.

V publiku ale zazněl také hlas dámy – cizinky, která poukázala na to, že cizinci často pracují za mnohem horších podmínek než zmiňovaní našinci.

Pár slov přidala i paní ministryně. „Ony to ty agentury mají tak, že na papíře je vše v pořádku, realita je jiná, a je na těch pracovnících, aby se ozvali,“ vyzvala občany šéfka resortu.

Prezidentka Rezlerová připustila, že se některé agentury chovají ke svým pracovníkům velmi zle, ale to neznamená, že jsou všechny agentury špatné. Za pravdu jí dala paní Marie Tichá, která je podle vlastních slov postižená. „Podívejte se, já jsem byla u devíti agentur v Praze, osm z nich se ke mně chovalo slušně a jedna jediná mě okradla,“ hájila agentury dáma.

Situaci pomohu vyřešit kvóty, věří ministryně

Samek přidal i stinnou stránku fungování agentur. Zaměstnanci často dostávají část peněz na ruku. Majitelé firem tak na nich v praxi ušetří, a proto se po agenturních pracovnících shánějí. Jan Wiesner ale na obhajobu firem uvedl, že je k tomu vedla hospodářská krize minulých let a lidé měli alespoň nějakou práci. Ve studiu však také zaznělo, že agenturní pracovníci dostávají často jen polovinu toho, co vyplácí majitel firmy agentuře.

Ministryně Marksová se domnívá, že by situaci mohlo vyřešit stanovení kvót na přijímání agenturních zaměstnanců ve firmách, a to přibližně na úrovni 15 procent. Podobné kvóty existují i v Rakousku.  Podle prezidentky Rezlerové to ale nic neřeší. „To je, jako kdybyste chtěla zakázat řidičům řídit auto po desáté hodině večer,“ obrátila se k ministryni. Asociace poskytovatelů sdružuje asi 1 500 agentur. „A každý třetí agenturní zaměstnanec po roce a půl přechází mezi kmenové zaměstnance,“ konstatovala prezidentka. Díky agenturám navíc nacházejí práci tisíce lidí, tak proč jim „házet klacky pod nohy“?

A znovu ji podpořila paní Tichá. „Prosím vás, vezměte si, že dnes v práci lidé střídají krátký a dlouhý týden. A když mají krátký týden, proč by si díky agentuře nešli někam přivydělat,“ ptala se.

Ministryně chystá opatření, na jehož základě by majitelé firem nesli odpovědnost i za agenturní zaměstnance, a pokud by se této odpovědnosti snažili vyhnout, mohla by přijít pokuta i milion korun. Právě zvýšení pokut by mohlo vést ke zlepšení chování agentur. Náprava neblahého stavu kolem agentur prý zabere několik let.

Ve vysílání brzy poté došlo i na křik. Důrazně se ozval muž, jenž je podle vlastních slov členem ČSSD. Podle jeho agentury berou lidem práci a je třeba je zrušit. S křikem se proto obrátil na odboráře Samka. "Pojďte do ulic, pojďte na Václavák, ať je nás tam co nejvíc, z jižních Čech, ze severu Moravy a tak podobně, abychom pracovní agentury v Česku úplně zrušili,“ rozkřikl se člen ČSSD.

Agentury zaměstnávají 250 tisíc lidí, co s nimi bude?

Jenže agentury dnes zaměstnávají asi 250 tisíc lidí, kteří mohou přijít o práci, pokud budou agentury zrušeny. Pravdou také je, že řadě lidem se pracovat nechce. Tak to alespoň viděl pracovník agentury, který shání pracovní sílu pro firmy. A pokud některé agentury porušují zákon, tak se tomu mají věnovat příslušné orgány.

Rezlerová k tomu dodala, že dosavadní kontroly agentur byly absolutně neefektivní a rozhodně by si přála jejich zlepšení. „Dobrá agentura musí mít licenci, nesmí od vás vybírat peníze za zprostředkování zaměstnání a musí vám sdělit, jaké jsou srovnatelné podmínky kmenových zaměstnanců.“ Takto podle prezidentky Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslavy Rezlerové pozná občan dobrou agenturu.

Svůj pohled přidal i zaměstnavatel, který služeb agentury využívá. „My vykonáváme sezonní práce, které čtyři měsíce v roce mohou vyžadovat i stoprocentní navýšení zaměstnanců,“ právě k tomu využívá agentury.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Miloš Polák

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VIDEO  Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

20:07 VIDEO Zdeněk Svěrák vypráví, jak ho posiluje, když si přečte poctivý Respekt

Známý český herec Zdeněk Svěrák tentokrát nevyjadřoval podporu politickým kandidátům, nyní po volbác…