To už je za hranou, řekl Štěch o Zemanovi. U Václava Moravce se řešil stav demokracie

11.11.2018 14:21 | Zprávy
autor: mp

Moderátor Václav Moravec v neděli v Žižkovské věži přivítal končícího předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD), politologa Tomáše Lebedu a ústavního právníka Jana Wintra. Pánové spolu debatovali o stavu demokracie v České republice. Vyjadřovali se mimo jiné k počínání Miloše Zemana. Prezident dostával před kamerami ČT jednu ránu za druhou.

To už je za hranou, řekl Štěch o Zemanovi. U Václava Moravce se řešil stav demokracie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec

V úvodu vedli debatu o obsazení postu šéfa předsedy Senátu. Štěch upozornil, že se vůbec poprvé stalo, že horní parlamentní komoře nedominuje jedna silná strana. V Senátu jsou nyní tři silné strany a teprve čas ukáže, kam to povede.

Lebeda v tom nevidí problém. „Já v tom nevidím problém. Tady proběhne volba. Teprve kdyby se volbou nepodařilo prosadit nějakého kandidáta, mohl by to být problém, ale zatím ho nevidím. Ale já si myslím, že můžeme být velmi překvapeni. Mnozí senátoři se necítí být tak silně vázáni ke své straně a mohou hlasovat autonomně,“ upozornil Lebeda. Výběr kandidátů a volba proběhne podle pravidel, takže máme nechat pravidla pracovat.

Wintr dal Lebedovi za pravdu. V předsedovi Senátu vidí také politika konsenzu, protože Senát není tak politicky vyhraněn jako Sněmovna. Předseda Senátu by měl pronášet myšlenky určené pro „celý lid“, poznamenal Wintr.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Michal Zuna byl položen dotaz

Jednání o vydání Babiše a Okamury

Tvrdíte, jak jednání mandátového a imunitního výboru proběhlo věcně a konstruktivně. Můžete to rozvést? Mě by ta debata, kdy je už dopředu znám výsledek zajímala. A lze něco nazvat vůbec jednáním, natož konstruktivním, když víme, že k vydání nedojde? O čem se tak vlastně jednalo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„ČT nemá vychovávat.“ Kotrba trhá obranu České televize

20:35 „ČT nemá vychovávat.“ Kotrba trhá obranu České televize

Aktivistický a nevyvážený dopis, který zcela ignoruje závažná porušování vyváženosti veřejnoprávních…