To už tady bylo. Profesorka Dvořáková upozorňuje na rizika služebního zákona

17.08.2014 16:15 | Zprávy

Politoložka Vysoké školy ekonomické v Praze Vladimíra Dvořáková spatřuje mezi připravovanou novelou zákona o státní službě a opoziční smlouvou z roku 1998 nebývalou paralelu. Dohoda, kterou mezi sebou uzavřeli na konci devadesátých let zástupci ODS a ČSSD, podle ní uložila k ledu slibovanou protikorupční akci „Čisté ruce“ a naopak nebývale rozšířila možnosti korupce. Stejný scénář prý můžeme čekat v roce 2014 od zákona o státní službě.

To už tady bylo. Profesorka Dvořáková upozorňuje na rizika služebního zákona
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

„A konečně je klid. Kalouskova opozice se na služebním zákoně dohodla s koalicí, média nám zprostředkovávají optimistické obrázky, jak legislativci coby pilní mravenečkové rychle dávají dohromady změny v paragrafech služebního zákona. Poklidné vody nezčeřil ani pan prezident, který se hned na počátku nemalou měrou zasloužil o `netradiční` způsob projednávání tohoto klíčového zákona; ve svém komentáři lehce něco vytknul a zároveň trochu pochválil. Prostě pohoda,“ začíná politoložka svoji úvahu komentářem posledního dění kolem služebního zákona, s tím, že v tuto chvíli si jen málokdo uvědomuje, že jsme svědky opoziční smlouvy č. 2.

Dvořáková připomíná, že „první“ opoziční smlouva, uzavřená mezi Václavem Klausem a Milošem Zemanem v roce 1998, nejenom že nezahájila Zemanem slibovanou protikorupční akci „Čisté ruce“, ale rozšířila rovněž možnosti korupce, když se signatáři smlouvy rozdělili o posty ve správních a dozorčích radách nejrůznějších institucí. „Vytvořil se tak větší prostor pro stranické `trafiky`, zároveň s tím vzrostl vliv politiků, nikoli politický, ale kořistnický,“ shrnuje politoložka důsledky opoziční smlouvy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Klára Kocmanová byl položen dotaz

Kocmanová (Piráti): Peníze z trestné činnosti mají pomáhat obětem, ne mizet ve státní kase

Kam přesně ty peníze mizí? A uznáváte tedy, že stát je špatný hospodář? Protože mě to tak často přijde. Platíme daně a ne malé, a přesto tu pak nejsou peníze na pomoc potřebným nebo třeba na platy ve státní správě, na stavbu kvalitních silnic atd. atd.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Účet za elektřinu klesne. Ale po srovnání s Evropou radost zmizí

9:55 Účet za elektřinu klesne. Ale po srovnání s Evropou radost zmizí

Českým domácnostem se opět o něco sníží výdaje na energie, jelikož v dubnu ceny elektřiny meziročně …