To vyhovuje Rusům! Nadávala Miroslava Němcová poté, co pravice prohrála hlasování

19.04.2018 14:02

Sněmovna ve čtvrtek v prvním čtení podpořila návrh komunistů na zrušení zákona o zákazu dodávek do íránské jaderné elektrárny Búšehr. Pravice přitom komunistickou předlohu kritizovala a poukazovala na bezpečnostní aspekty. Komunisté však argumentovali tím, že zákon je překonaný a poškozuje zájmy českých firem. „Více než českým zájmům slouží navrhovatelé zrušením tohoto zákona zájmům Ruska,“ řekla k návrhu ve svém čtvrtečním projevu na schůzi Poslanecké sněmovny poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

To vyhovuje Rusům! Nadávala Miroslava Němcová poté, co pravice prohrála hlasování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslava Němcová
reklama

V souvislosti s tímto návrhem Němcová připomněla rok 2000, kdy za vlády tehdejšího premiéra Miloše Zemana prý přijala Poslanecká sněmovna návrh zákona, který zakazoval vývoj jakýchkoliv komponent, které by mohly posílit jaderný arsenál. „I ve smyslu dobudování jaderné elektrárny v Búšéhru v Íránu, zakazoval jakýkoliv vývoz těchto komponent,“ dodala.

Tehdejší Poslanecká sněmovna o tomto návrhu rozhodovala podle Němcové v takzvaném zrychleném jednání, ve kterém byl nakonec tento návrh zákona přijat. „Tehdejší klub Komunistické strany Čech a Moravy celý hlasoval proti tomuto návrhu zákona,“ řekla a dodala, že se ukazuje, že Komunistická strana Čech a Moravy od samého počátku podporovala Írán bez ohledu na aktuální vývoj v téhle zemi, podporovala skupiny, které se ukazují i dnes jako hrozba pro západní společenství.

Poté Němcová zdůraznila, že vláda sociálních demokratů, hnutí ANO a KDU-ČSL v roce 2014 poté, co byl tento návrh předložen, tak dala k tomuto návrhu negativní stanovisko: „Vláda s vědomím výše uvedeného konstatuje, že zrušení zákona by ze zahraničněpolitického hlediska bylo negativním signálem vůči mezinárodnímu společenství, neboť íránský jaderný program není ani v současné době zcela bez kontroverzí. Vláda považuje zákaz jakéhokoliv podílu českých firem na výstavbě, modernizaci, či provozu elektrárny za nadále ospravedlnitelný, tedy stojí za tím, aby z České republiky žádný takový vývoz, žádný takový kontrakt, žádný takový obchod uzavírán nebyl. A to zejména s ohledem na nejasný způsob využití jaderné elektrárny, mimo jiné k nepřátelským vojenským účelům vůči jiným zemím.“

Toto stanovisko staré zhruba tři a půl roku Němcová prý považuje za velmi závažné. „Nicméně byla to vláda, ve které seděli dnešní nejvyšší představitelé současné vlády v demisi, tedy současný předseda vlády a ministr Stropnický, kteří se spolupodíleli na tomto negativním stanovisku,“ připomněla Němcová a zopakovala, že tím vláda říkala Sněmovně, tento návrh Komunistické strany Čech a Moravy vláda nedoporučuje, a to zejména s ohledem na to, že by ohrozila bezpečnost nejenom těch zemí daného regionu, ale spatřuje v tom i ohrožení pro nás samotné.

Podle poslankyně je především zvláštní, že dnes se díváme na doporučení vlády, která má z části obdobné složení jako ta vláda předchozí, ale tehdejší exponenti viděli závažné ohrožení naší bezpečnosti ve chvíli, kdy by tento zákaz byl prolomen, a dnes ti stejní dávají neutrální stanovisko. „V otázce, která má takový závažný význam v dnešním nebezpečném světě, vláda musí mít jasno,“ řekl Němcová s tím, že tento neutrální postoj lze vykládat i tím, že nemáme vládu s důvěrou Sněmovny a v tomto mezidobí je potřeba si nikoho nerozhněvat.

Více ZDE.

V souvislosti s tím má prý Němcová na mysli Andreje Babiše, který aby se mohl stát předsedou vlády s důvěrou, tak musí prostě uhnout tam, kde by za normálních okolností neuhýbal. „Já mám dojem, že více než českým zájmům slouží navrhovatelé zrušení tohoto zákona zájmům ruských firem, nikoliv českých firem, zájmům ruské politiky, nikoliv české politiky, zájmům ruského spojenectví ve světě, nikoliv zájmům a závazkům, které přijala samostatná Česká republika jako součást NATO, jako součást západního spojenectví,“ uzavřela Němcová s tím, že proto před tímto návrhem zákona velmi varuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula varuje: Autonehoda? Nebude pro vás ventilátor. Proto tato opatření

13:15 Prymula varuje: Autonehoda? Nebude pro vás ventilátor. Proto tato opatření

Důvody, proč se zpřísňují opatření, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnict…