To zas bude křiku. Co Miloš Zeman řekl o českých muslimech, si raději přečtěte sami

26.11.2015 8:11

Prezident Miloš Zeman byl kritizován za to, že sedmnáctého listopadu pronesl na Albertově projev po boku lídra protiislámského hnutí Martina Konvičky, který aktuálně čelí obvinění z šíření nenávisti. Na pódium s Konvičkou by se prezident i po této zkušenosti klidně postavil znovu. Uvedl to v rozhovoru pro MF Dnes, kde také kromě jiného vyslal varování českým muslimům.

To zas bude křiku. Co Miloš Zeman řekl o českých muslimech, si raději přečtěte sami
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman na náměstí v Lanškrouně

„Já bych se klidně postavil na stejné pódium třeba i s panem Kalouskem, s panem Fialou, s panem Sobotkou, přejete-li si, ale to by museli rozhodnout organizátoři této akce, nikoli já. Už jednou jsem vám řekl, že nejsem ani kádrovák, ani cenzor,“ tak odpověděl prezident šéfredaktorovi MF Dnes Jaroslavu Pleslovi na otázku, zda by se znovu postavil na pódium vedle Martina Konvičky.

Novináře také zajímalo, co si hlava státu myslí o vyjádření šéfa Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeba Hassana Alrawiho, který o ní v komentáři pro iHned.cz psal jako o Boko Zemanovi a o slovenském premiérovi Haram Ficovi. Zeman poukázal na to, že nedávno přečetl historii muslimských obcí v České republice, kde se mimo jiné píše o tom, že muslimové kolaborovali s nacisty. „Muslimská obec byla rozhodnutím prezidenta Beneše rozpuštěna jako nepřátelská vůči Československé republice, protože kolaborovala s nacisty. Ostatně velký muftí z Jeruzaléma byl přijat Adolfem Hitlerem a vyjádřil plnou podporu boji říše proti Angličanům a dalším kolonialistům,“ uvedl Zeman s tím, že bychom neměli při posuzování muslimské obce přehlížet její historické kořeny.

Měli bychom tedy muslimské obce zakázat? Prezident navrhuje vzít si příklad z Velké Británie. Tam prý před několika lety vykázali imámy za to, že pronášeli fanatická a nenávistná kázání. I v brněnské mešitě podle Zemana některými jak domácími, tak zahraničními kazateli ke kázáním podobného typu došlo. „Čili pokud chtějí žít mírumilovně, bůh s nimi. Pokud chtějí rozdmýchávat nenávist třeba i tím, že si přivezou zahraniční kazatele, pak jsem pro vypovězení po britském vzoru,“ říká Zeman.

V rozhovoru pro MF Dnes také prezident vysvětlil, co měl na mysli, když na Albertově hovořil o kultuře náboženské nenávisti. Podle jeho názoru je to kultura, která se vyskytuje všude tam, kde muslimové považují nevěřící, ať už jsou to křesťané, ateisté nebo příslušníci jiných vyznání, za lidi druhé kategorie. „Za lidi, kteří – abych citoval muslimské texty – mají být buď vyhubeni, nebo mají sloužit jako sluhové, nechci říct otroci. To je skutečně kultura náboženské nenávisti. Jiná náboženství takovou nenávistí vůči nevěřícím neoplývají,“ míní prezident, který jedním dechem dodává, že je ochoten plně přiznat, že ve středověku bylo křesťanství v podobné pozici, v jaké je dnes islám.

 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…