Tohle Babiš říkat nemusel, padlo na ČT. Nový ministr zdravotnictví nebude rád

28.10.2020 20:47

Prezident Miloš Zeman zítra jmenuje nového ministra zdravotnictví. Romana Prymulu nahradí Jan Blatný. Ten dosud působil jako náměstek ředitele Fakultní nemocnice Brno. Prymula končí v čele resortu po zveřejnění fotografií v deníku Blesk, na kterých je zachycen, jak vychází v noci z uzavřené restaurace a bez roušky usedá do služebního auta. K Blatnému se vyjádřil ve vysílání ČT24 komentátor ČRo Plus Petr Hartman.

Tohle Babiš říkat nemusel, padlo na ČT. Nový ministr zdravotnictví nebude rád
Foto: Repro Facebook
Popisek: Andrej Babiš ve svátek promlouvá k národu
reklama

Anketa

Myslíte či víte, že jste prodělali covid-19?

50%
hlasovalo: 8839 lidí
Co by podle Hartmana měly být první kroky ministra zdravotnictví? „Já si myslím, že pro nového ministra zdravotnictví bude důležité to, co se neustále opakuje. To znamená, získat si důvěru. Získat si důvěru veřejnosti a také politiků. Ukázat, že je dostatečně silnou osobností, která se nebude bát jít případně do sporů nebo konfliktů i s premiérem, když bude považovat za nezbytně nutné prosadit nějaké opatření, které podle názoru odborníků bude důležité pro to, aby se ta současná situace co nejlépe a co nejrychleji zvládla,“ poznamenal Hartman, podle nějž je toto nejdůležitější. 

Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že Jan Blatný pro něj byl až druhou volbou. Nepodrývá tak zbytečně jeho autoritu? „Nemusel to takto veřejně ventilovat, myslím si, že premiér se ocitl v situaci, kdy asi neměl příliš mnoho zájemců o tento post. V současné době je to spíš taková sebevražedná mise. Takže nelze se divit tomu, že třeba měl vyhlídnutého jiného vhodného kandidáta a ten že do té funkce nešel, tak si myslím, že premiér může být vděčný, svým způsobem, panu Blatnému, že člověk, který je respektovaný odborník ve svém oboru, který má nějakou kariéru, tak je ochoten v této době vstoupit do české politiky,“ dodal Hartman.

„Možná že úplně neví, do čeho jde. Nemyslím tím z hlediska odborného, ale z hlediska fungování politiky v této zemi. Z hlediska různých intrik, podrazů, nedodržování slova atd. Myslím si, že bude trošku překvapen tím, do čeho se pustil,“ míní k osobě Blatného Hartman.

A bude mít podle Hartmana Blatný ve vládě sílu prosazovat tvrdé restrikce, pokud to bude nutné? A to ve chvíli, kdy mezi členy vlády neexistuje shoda na jednotlivých opatřeních. „Není se čemu divit. Vždyť neexistuje ani shoda mezi různými odborníky, ať už na šíření epidemie, nebo také mezi odborníky, co se týká ekonomických dopadů a podobně. Tam jsou různé názorové střety, takže se krásně ukazuje, že to, že všechny situace vyřeší odborníci, není pravda, protože odborníci mohou mít různé názory na řešení konkrétního problému a pak politici, konkrétně vláda, mají zodpovědnost za to, aby nějaké rozhodnutí přijali, prosadili a snažili se přesvědčit veřejnost,“ dodal Hartman.

Podle poslance TOP 09 Vlastimila Válka, jenž je zároveň přednostou kliniky radiologie a nukleární medicíny v brněnské nemocnici, je Blatný slušný, dobře se rozhodující a schopný člověk. Babišovi jej měl doporučit ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba. 

Další z oslovených, Blatného kolega, uvedl pro Právo, že Blatný by pro pacienta udělal první poslední. Za Blatným stojí i poslanec za ODS Bohuslav Svoboda, který uvedl, že odborné předpoklady hematolog Blatný má veškeré. Jaké zkušenosti však nemá, jsou ty politické. Jak však uvedl Válek, zřejmě je to pro něj výzva. Podle něj má také rezervovanější přístup k razantním protiepidemickým opatřením.

„Pan Prymula má asi trochu ostřejší přístup, ale rozhodně to neznamená, že by Blatný po svém nástupu zrušil opatření,“ dodal Válek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty v*le! Sebrat Arenbergerovi 90 procent. Dominik Hašek zostra

16:49 Ty v*le! Sebrat Arenbergerovi 90 procent. Dominik Hašek zostra

Známý sportovec, jehož jméno je občas skloňováno i v souvislosti s prezidentskými volbami za dva rok…