Tohle Fialovi zkazí radost z voleb. Středula vystoupil v tisku. To je výprask

02.10.2022 13:10

Odborářský předák a prezidentský kandidát Josef Středula z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) popsal, jak by pomohl lidem, kdyby byl vládním politikem. Řekl, že lidé budou v prezidentské volbě hledat prezidenta-ochránce a Středula chce přesně takovým prezidentem být. „Celý život hájím zájmy poctivých lidí a myslím, že naprosto beze zbytku,“ uvedl Středula v rozhovoru pro Právo, ve kterém se nemilosrdně pustil do vlády Petra Fialy, který v sobotu slavil koaliční volební výhru v senátních volbách.

Tohle Fialovi zkazí radost z voleb. Středula vystoupil v tisku. To je výprask
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČMKOS Josef Středula

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) oznámil, že je na roli prezidenta republiky připraven i v těchto špatných časech. Vláda podle jeho názoru nedělá pro lidi dost, o čemž vypovídá její klesající obliba.

„Když vezmu poslední průzkumy, tak se vláda dostala až nečekaně rychle dolů. Trend je zřejmý: vláda jako celek ani jednotliví politici nejsou mezi lidmi oblíbení,“ konstatoval Středula.

„Stalo se mimo jiné to, že vláda dala jednu demonstraci do souvislosti s radikalismem, což považuji za naprosto nemístné. Značná část účastníků byla úplně jiná a demonstrovat je ústavní právo. Podobné nálady tu byly i v roce 2012. Jestli si politici myslí, že to vyřeší tím, že budou lidi ostrakizovat za účast na demonstraci, tak je to vážné. Nespokojenost je velká a vláda nemůže příběhy lidí, kteří musí vyžít s pár tisíci měsíčně, ignorovat,“ rozvedl myšlenku odborářský boss.

A hned také nabídl cestu, jak lidem pomoct. Inspiroval by se prý např. ve Francii. Zastropování cen energií, se kterým přišla vláda Petra Fialy (ODS), se podle Středuly objevilo příliš pozdě a je nastaveno příliš vysoko.

Anketa

Kdo je vítězem komunálních voleb?

22%
66%
8%
hlasovalo: 14530 lidí
„Budu opakovat, co říkáme na jednáních tripartity. Příjmy státního rozpočtu se letos v důsledku inflace navýší asi o 200 miliard korun – a ty by měly být určeny k pomoci lidem a firmám. Okamžitě by se měl v určité šíři použít zákon o cenách. Vzal bych si příklad z Francie, kde zregulovali asi 120 nejčastěji nakupovaných výrobků, čímž dosáhli nízké inflace a udrželi kupní sílu,“ doporučuje Středula.

Vyjádřil přesvědčení, že lidé budou v prezidentské volbě hledat nějakého svého ochránce, který se nebude snažit oslňovat je marketingem. Prozradil také, že by jako prezident jmenoval vládu opřenou o SPD. Je to podle něj strana, která je součástí parlamentu, má své voliče a podle Středuly je na každém budoucím premiérovi, nakolik si vyhodnotí, zda ho podpora SPD oslabí, či posílí.

Publicista Josef Bouška však v textu pro Deník N upozornil, že Středula je sice takřka ideálním levicovým kandidátem na prezidenta... Umí vystupovat, umí k lidem mluvit tak, aby mu rozuměli a má respekt politiků jak na pravici, tak na levici.

Ale jedna věc mu přece jen chybí. Voliči. Levicoví voliči dnes totiž vzhlížejí spíše k Andreji Babišovi (ANO).

„Bez ohledu na kvalitu garderoby, kterou by šéfovi českých odborů záviděl i Jimmy Hoffa (někdejší americký odborový předák, pozn. red.), jde pořád o ryze levicového kandidáta. Tenhle kout politického spektra už však do posledního zrnka vyluxoval Andrej Babiš. ... Jedinou další levici pak reprezentují mladí městští liberálové kolem Pirátů. Mezi nimi hrají spíše než dělníci prim programátoři, kterým odbory připadají podobně zajímavé jako dřevěné počitadlo,“ napsal Bouška.

„Středula je správný člověk na správném místě, leč ve zcela špatnou dobu. Kde má vzít voliče? Jeho konkurent Babiš věnoval deset let a bezpočet peněz důslednému budování své voličské základny. Středula by mu dokázal odebrat nanejvýš pár procent, která na druhé kolo ani vzdáleně nestačí. ... Elegantní odborář se v této matematice stává přijatelným pro mnohé, leč preferovaným takřka pro nikoho. Ať udělá během podzimu cokoli, nový elektorát z hlíny neuplácá a současný už je rozebraný,“ pokračoval publicista.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Babiš je spojen s touto zemí, generál „zrada“ by ji klidně obětoval. Všechno ostatní je jen politika, vzkazuje Kotrba

10:15 Babiš je spojen s touto zemí, generál „zrada“ by ji klidně obětoval. Všechno ostatní je jen politika, vzkazuje Kotrba

Nehodlám žrát studené konzervy, jen abych někomu pomohl kolonizovat Ukrajinu, vzkazuje Štěpán Kotrba…