Tohle je možná konec! Jaroslav Foldyna tuší rozpad vládní koalice

17.08.2019 17:10

Zdá se, že společné koaliční vládě ANO a ČSSD odtikávají poslední hodiny. Tak to vidí poslanec Jaroslav Foldyna, který si není jist, jak přesně ČSSD zareaguje na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), že odmítá být v jedné vládě s místopředsedou ČSSD Michalem Šmardou. Foldyna tuší, že jak Babišovi, tak sociálním demokratům dochází v politické krizi trpělivost. Tato vláda tak opravdu může skončit.

Tohle je možná konec! Jaroslav Foldyna tuší rozpad vládní koalice
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD
reklama

Už celé týdny je jasné, že si sociální demokraté přejí, aby se ministrem kultury stal Michal Šmarda. Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) ctil koaliční smlouvu a požadavek na jmenování Šmardy za člena vlády předložil prezidentovi Miloši Zemanovi. Po oněch mnoha týdnech však najednou nahlas řekl, že si neumí představit, že by se Šmardou seděl v jedné vládě. 

Poslanec Jaroslav Foldyna v rozhovoru pro SeznamZprávy.cz poznamenal, že Babiš mohl své výhrady ke Šmardovi vyjádřit podstatně dříve. Když je oznámil až teď, přiblížil tak možná konec vlastní koaliční vlády.

„Je z toho cítit, že panu premiérovi zřejmě došla trpělivost s tímto způsobem politiky od svého koaličního partnera a sociální demokracii zřejmě došla trpělivost s tím, aby hledala další kompromisy, takže možná je to konec,“ naznačil další vývoj Foldyna.  

Není přitom bez zajímavosti, že Foldyna už dal najevo ochotu podpořit rekonstruovanou Babišovu vládu i bez ČSSD. Otázkou však je, zda by Babiš kývl na podporu např. od Tomia Okamury (SPD). Ten ji sice premiérovi nabídl, ale Babiš nejednou prohlásil, že se na poslance hnutí Svoboda a přímá demokracie spoléhat nechce.

Pražský sociální demokrat Petr Dolínek však doufá, že Babiš nakonec znovu změní názor a prosadí si jmenování Šmardy do vlády. Cokoli jiného je podle Dolínka zcela za hranou prostoru, který vymezuje Ústava ČR.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Já to beru, že to bylo prohlášení pana premiéra, když se vracel z dovolené nebo ze zahraniční cesty. Beru to jako prohlášení, a nemyslím si, že z toho musíme dělat závěry, ale jednoznačně bylo navrženo jméno, je potřeba dodržovat koaliční smlouvu, a je potřeba dodržovat Ústavu ze strany pana prezidenta,“ zdůraznil Dolínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

5:00 Předsedkyni TOPky se zvrhla debata o spolupráci s ODS. Tak, že to zaskočilo i nás

Když předsedkyně TOP 09 a poslankyně Parlamentu České republiky Markéta Pekarová Adamová vkládala sv…