Tohle má být nějaká pomoc?! Z ODS udeřilo kvůli Moravě

15.07.2021 11:20 | Ze sítí

Premiér Andrej Babiš (ANO) spolu se svými kolegyněmi, jež si přivedl do vlády – Alenou Schillerovou a Klárou Dostálovou – slibovali, že lidem, kteří se museli vyrovnat s řáděním tornáda na jihu Moravy, rychle pomohou. Když ekonomický expert ODS Jan Skopeček zjistil, jaká je realita, udeřil.

Tohle má být nějaká pomoc?! Z ODS udeřilo kvůli Moravě
Foto: Repro Facebook Lovci bouřek
Popisek: Tornádo na jihu Moravy

Poté, co se obcemi na Hodonínsku a Břeclavsku prohnalo tornádo, politici z hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem vyrazili do regionu a slibovali lidem pomoc v podobě dvoumilionové státní dotace. Jenže se ukázalo, že tato pomoc bude mít několik háčků.

Češi, Moravané a Slezané v několika sbírkách organizovaných neziskovými organizacemi a církví poslali lidem z Břeclavska a Hodonínska přes 1 miliardu korun. A vláda rozhodla, že pokud někdo peníze ze sbírek přijme, dotace se mu o tuto konkrétní částku sníží. V praxi by to znamenalo, že lidé z celého Česka posílali peníze nikoli obětem řádění tornáda, ale ministryni financí za hnutí ANO Aleně Schillerové, která tak mohla vyspravit největší rozpočtový schodek v historii republiky, který ona sama si přičítá na vrub.

Když se proti tomuto nápadu zvedla vlna nevole, ministryně pro místní rozvoj za Babišovo ANO Klára Dostálová tvrdila, že to úředníci z jejího ministerstva mysleli dobře, ale napsali to nešťastně. A slíbila, že peníze ze sbírek se od dotací odečítat nebude.

Jenže patálie s pomocí tím neskončily. V podmínkách zůstalo, že se od dotací bude odečítat pojištění. A to není všechno. Podle informací veřejnoprávního rozhlasu 90 procent žádostí úřady vracejí, protože v nich nalézají chyby. Posláno bylo 759 žádostí, z nichž 90 procent bylo vráceno na Moravu.

A ekonomický expert ODS Jan Skopeček se pořádně rozčílil.    

„Už covidové programy byly tak složité, že málokterý živnostník zvládl podat bez odborné pomoci správně vyplněnou žádost. Historie se opakuje a lidem postiženým tornádem vracejí úřady 90 % žádostí zpět. Proboha, ti lidé nemají kde bydlet, takhle si vláda představuje rychlou pomoc?“ táže se.

Jan Skopeček se zlobí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

8:15 „Spadni, zm*de!“ „Kr*téni v legínách“ rozpálili řidičku do běla. Kolem Prahy jich byly tisíce

Dnes dopoledne se konal cyklistický závod Pražská padesátka, a mnoho lidí na severním okraji Prahy z…