Tohle si budeme pamatovat! Dusno kolem trestání Orbánova Maďarska v parlamentu EU

12.09.2018 13:45

Proces s Maďarskem a jeho premiérem Viktorem Orbánem. I tak lze nazvat historicky první řízení o pozastavení členských práv v EU. A úterní jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku skutečně mělo znaky tribunálu.

Tohle si budeme pamatovat! Dusno kolem trestání Orbánova Maďarska v parlamentu EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedací sál Evropského parlamentu
reklama

Obžaloba viní Maďarsko z dlouhého seznamu „závažných porušení hodnot Evropské unie“. Jak poznamenává český europoslanec Jan Keller, Evropská unie se snažila mít v tomto historicky první procesu s členským státem co nejimpozantnější seznam hříchů, takže ve finále Maďarsku přičetla ještě „porušení hospodářských a sociálních práv“. Maďarsko prý porušuje hodnoty EU tím, že má příliš nízkou úroveň minimální mzdy, moc nízké dávky v nezaměstnanosti a krátkou dobu jejich čerpání.

„Přinejmenším z těchto bodů je patrná krajní účelovost celého návrhu,“ komentoval obžalobu Maďarska Jan Keller. Především sociální politika je záležitostí každé vlády a není tedy „evropskou hodnotou“. A navíc kritika Maďarska právě za tyto věci je podle Kellera těžce pokrytecká.

Evropská unie dlouhá léta razila politiku finanční přísnosti a varovala všechny, aby se nestali „druhým Řeckem“. Maďarsko tedy není v tomto směru ničím jiným, než vzorným žákem jejich ideálů. Keller dodává, že při aplikaci rovnosti práva by takto před tribunálem EU musely stanout prakticky všechny pravicové vlády, co jich v EU je. A uzavřel názorem, že pokud by Orbán nedělal Bruselu problém s migranty, na maďarské nezaměstnané by si ve Štrasburku nikdo ani nevzpomněl.

Takto europoslankyně za Zelené Judith Sargentiniová, autorka zprávy o situaci v Maďarsku, přednesla obsáhlou a dramatickou obžalobu. Orbánova vláda podle ní umlčela opoziční média, zbavuje budoucí generace možnosti kriticky přemýšlet a brání nevládním organizacím pomáhat potřebným, zatímco přátelé pana premiéra rozkrádají peníze poctivě odvedené daňovými poplatníky v EU a poukázané do Maďarska přes její fondy. „Nastal čas na zásadní rozhodnutí. Dovolíme (maďarské) vládě porušovat hodnoty, na nichž je EU založena?“ uzavřela.

Premiér Orbán na svou obranu promluvil podobně ostře. Připomněl, že Maďarsko mnohokrát v historii krvácelo za svobodu a demokracii celé Evropy. Nyní je mu podle Orbána prostřednictvím sankčních mechanismů EU vnucována jiná vůle, než má legitimní maďarská vláda. „Chcete většinou hlasů rozhodovat, co je pro Maďary správné. Víte lépe než Maďar, co chce Maďar?“ podivoval se. Připomněl, že jeho vláda vyhrála troje volby po sobě, pokaždé s jasnou většinou, naposledy v letošním roce.

To Orbána vede k tomu, že EU chce potrestat jeho zemi za to, že nevolila opoziční socialisty. Nakonec se zeptal, zda má Maďarsko pykat za to, že se nechce stát zemí přistěhovalců.

Po Orbánovi si vzali slovo jednotliví europoslanci. Dramatické výstupy předváděli zejména socialisté. „Vy osobně představujete nejzkorumpovanější režim v EU,“ zvýšil na Orbána hlas německý sociální demokrat Udo Bullmann. Lidovcům, jejichž je Orbánova strana členem, a kteří váhali, jak se k obžalobě Orbána postavit, pak europoslanec Bullmann jednoznačně vysvětlil, že jejich volba je jednoduchá: „Rozhodněte se pro Evropu, a ne pro zkorumpovaného Orbána,“ vzkázal Němec natvrdo.

Proces pokračoval výstupy ostatních europoslanců, kteří kritizovali Orbána, že nechal v Maďarsku rozvinout „kult osobnosti“, nebo „autoritářskou, protidemokratickou politiku“. Perličkou byl výstup, který kritizoval Orbána za „rasismus k romské menšině“, kterému se tleskalo, než europoslance kdosi upozornil, že romofobní Orbán má za svou stranu FIDESZ přímo v Evropském parlamentu romskou poslankyni.

Pak si vzal slovo polský europoslanec Ryszard Legutko, který Orbána hájil, stejně jako britský Nigel Farage a několik dalších. Rozvolněnou atmosféru se proto rozhodl osobně utužit místopředseda Evropské komise Frans Timmermans, nizozemský socialista a jeden z nejznámějších kritiků Maďarska.

„Musíme sdílet znepokojení ohledně nezávislosti soudnictví, korupce a dodržování základních práv, včetně akademických svobod a svobod médií. Opatření maďarské vlády omezují občanskou společnost,“ objasnil europoslancům. Výslovně zkritizoval maďarské chování vůči migrantům a zacházení s žadateli o azyl. Orbánovi pak vzkázal, že se sice neustále dovolává křesťanských hodnot, ale takové chování rozhodně křesťanské není. Uzavřel ujištěním, že bez ohledu na výsledky hlasování komise dál bude Maďarsko bedlivě sledovat a pokud to bude nutné, nebude váhat přijmout potřebné kroky.

Ve středu pak europoslanci odhlasovali, že Evropská komise řízení proti Maďarsku má zahájit. Pro návrh hlasovalo 448 zákonodárců, proti bylo 197.

Zprávy ze „štrasburského procesu“ šokovaně četli i čeští uživatelé facebooku. Bývalý primátor Prahy a velvyslanec v Rakousku Jan Koukal vše zhodnotil: „Nadutost EU institucí, arogance a samolibost. Stojí také za to, zapamatovat si oportunistické vyjádření Teličky (ANO).“

Glosátor a zakládající člen ODS Petr Paulczynski v nadsázce dodal, co nejspíš bude po rituálním odsouzení Maďarska následovat: „Holt nezbyde,než maďarským voličům zakázat účast v příštích maďarských volbách a nahradit je třeba voliči švédskými (tedy kromě těch, co volili Švédské demokraty)! Kam bychom to asi tak došli, kdyby si voliči v Evropě volili jen tak podle svého?!“


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

20:05 Bral i půl milionu měsíčně... Teď herec Petr Rychlý ztrácí práci a prý neví, co bude

Není snad v České republice profese, která by nebyla covidem-19 nějakým způsobem ovlivněna. Zasažení…