Tohle už Babiš nestihne, i když moc chtěl. Těsně vedle, Andreji. A proto ho možná vyrazili. Rojí se nové informace, jde o desítky miliard

17.05.2017 8:54

Dvě témata se stejným jmenovatelem: ČEZ. Nejenže už prý kvůli vládní krizi ministr financí Andrej Babiš (ANO) nestihne ovládnout energetický gigant, jak si přál, ale kolují spekulace i o tom, proč byla celá krize přiživena nahrávkami, na nichž měl Babiš ovlivňovat prostřednictvím redaktora MF Dnes Marka Přibila média. Jde dle nich totiž také o elektrárnu v Počeradech, jejíž prodej Babiš skrečoval, čímž naštval nejen ředitele ČEZu Daniela Beneše.

Tohle už Babiš nestihne, i když moc chtěl. Těsně vedle, Andreji. A proto ho možná vyrazili. Rojí se nové informace, jde o desítky miliard
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání vlády den po té, co premiér Bohuslav Sobotka ohlásil její demisi

Podle serveru Neovlivní.cz se ministr financí Andrej Babiš (ANO) chystal na červnové valné hromadě ovládnout energetický gigant ČEZ. Již třikrát se prý o to pokusil a třikrát vycouval. Podle znalce politického zákulisí se obával, že by jej političtí protivníci obvinili, že nesleduje zájmy státu, ale jen a pouze své vlastní obchodní zájmy. Nyní to vypadá, že vládní krize mu v jeho plánech zabrání.

Vicepremiér Andrej Babiš však nikdy neměl dostatek sil pro odvolání generálního ředitele Daniela Beneše, za nímž stojí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), píše Neovlivní.cz. Sobotka navíc prý nikdy nechtěl připustit, aby strategický podnik plně ovládli Babišovi lidé, neboť by šlo o velkou politickou prohru. „A kromě toho by to byl velký zásah do sféry vlivu Sobotkova přítele a mocného zákulisního hráče, který premiérovi pomáhá udržet jeho občas poněkud křehké postavení v sociální demokracii. Řeč je o právníkovi Radku Pokorném, jehož kancelář má v ČEZ od dob Martina Romana klíčového klienta,“ popisuje Neovlivní.cz.

Původní text ZDE.

A i když prý měl Babiš chuť převzít ČEZ přes dozorčí radu, nechtěl prý válku v koalici. Zároveň se také podle všeho obával rozkývání ceny akcií. Nejblíže tak byl Babiš, podle serveru, ovládnutí ČEZu hned první rok na ministerstvu, kdy navzdory koaliční dohodě obsadil svými lidmi pět míst v dozorčí radě. 

„Loni se schylovalo k tomu, že vzdor koaličním dohodám zkusí Babiš na vlastní pěst přeobsadit dozorčí radu. Nakonec vyměnil jen všechny ‚své‘ zástupce. Podle svých slov vyslal do dozorčí rady odborníky namísto klasických ministerských úředníků. A skutečně u většiny z nově jmenovaných dozorců jde o bývalé zaměstnance polostátního energetického gigantu. Ti dostali jasné zadání: Najít nějaké prokazatelné pochybení, na jehož základě by mohl na Beneše a spol. zaútočit,“ poznamenává server s tím, že se však nic nenašlo. 

O ČEZu hovoří také server Euro.cz, který vnímá, že vládní krize může odklonit pozornost veřejnosti a tím pomoci k prodeji elektrárny v Počeradech Pavlu Tykačovi a Janu Dienstlovi. Babiš se totiž velmi ostře staví proti tomuto obchodu. Tím, že Ministerstvo financí rozhoduje o obsazení většiny dozorčí rady a spravuje 70procentní státní podíl v ČEZu, měl generální ředitel Beneš s tímto prodejem utrum.

V této souvislosti se pak rozepsal známý ekologický aktivista Jan Rovenský na svém facebookovém profilu, kde vnímá spojitost tohoto problému s uniklými nahrávkami. „Marek Přibil je ve spojení se Stanislavem Hájkem. Ano, tím Stanislavem Hájkem, kterého generální ředitel ČEZu Beneš v rámci Nagy-gate neúspěšně protlačoval na šéfa policejních odposlechů. Bezpečnostního ředitele Tykačovy Vršanské uhelné, a.s. od loňska dělá bývalý důstojník a programátor BISky (a pak ředitel Nadačního fondu proti korupci) Petr Soukenka. Z otevřených zdrojů není těžké zjistit, že v práci s odposlechy vynikal. Jen pár dní před publikací první nahrávky (1. 5.) Babiš opravdu hodně naštval Beneše i Tykače tím, že jim v dozorčí radě ČEZ (26. 4.) zhatil prodej elektrárny Počerady Vršanské uhelné. Na tenhle kšeft, ve kterém jde mimo jiné o odběr uhlí za sto miliard, si oba pánové už plácli, a rozhodně si ho nechtějí nechat zkazit,“ podotýká Rovenský. „Náhoda? Nemyslím si,“ dodává.

Původní text ZDE.

Spojitost s ČEZem a nenadálou demisí vlády pak vidí i americký novinář Erik Best.

„Musí existovat nějaký závažný důvod, proč se tak najednou ČSSD rozhodla k takto razantnímu kroku. Obecně za poslední týden měli sociální demokraté různé možnosti kritizovat, odvolat Babiše, změnit situaci. Ale vzhledem k tomu, jak to před týdnem dopadlo s prodejem elektrárny v Počeradech, zdá se mi, že to s tím může mít něco společného. Samozřejmě na to nikdo nemá důkaz. Babiš už ale několikrát dal najevo, že není spokojen s managementem ČEZ. Blíží se valná hromada, kde má ministr možnost udělat změny, může i získat na svou stranu víc veřejnost, protože zatím příliš není jasné, jak je možné, že ministerstvo financí sice odpovídá za ČEZ, ale nemá nad společností kontrolu. ČSSD si neustále střílí do vlastního kolena a podobně to může dopadnout i s demisí vlády. Tedy že Sobotka s něčím přišel a nakonec kvůli tomu skončí špatně,“ zmínil Best pro ParlamentníListy.cz.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tři úhly pohledu na triumf Borise Johnsona: Za pět let udělá z Británie úplně jinou zemi. A velké povzbuzení pro Trumpa...

15:35 Tři úhly pohledu na triumf Borise Johnsona: Za pět let udělá z Británie úplně jinou zemi. A velké povzbuzení pro Trumpa...

Hazardní krok, ve kterém Boris Johnson vsadil takřka všechno. Nosný motiv provést už konečně brexit …