Tohle vám Jakub Szántó nepoví. Tereza Spencerová varuje před novou válkou na Blízkém východě

27.03.2017 21:23

Analytička Tereza Spencerová se zamýšlí nad tím, co na Blízkém východě chystá Izrael. Klade si především otázku, zda Izrael chrastí zbraněmi jen na oko, nebo se opravdu chystá rozpoutat válku.

Tohle vám Jakub Szántó nepoví. Tereza Spencerová varuje před novou válkou na Blízkém východě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Izrael se až dosud nevyjadřoval k leteckým operacím, které prováděl v Sýrii. V poslední době se ale změnila situace, režim Bašára Asada se i díky ruské pomoci cítí silnější, tak se nedávno snažil smést izraelské stíhačky z oblohy za pomoci raket. Neuspěl, ale pro vládu židovského státu jde o varování.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se prý snažil domluvit o situaci v Sýrii s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, ale moc nepochodil. Židovský stát se bojí především rostoucí moci Íránu, ale Putin mu sdělil, že je třeba jednat podle aktuální situace.

„Současně s tím izraelské ‚prodloužené ruce‘ typu al-Káidy, Daeše a dalších sunnitských teroristických skupin směřují k porážce, aniž umějí na Golanských výšinách vytvořit plánované ‚nárazníkové pásmo‘. A pokud by do budoucna Írán, Sýrie a libanonský Hizballáh sáhly k aktivnímu ‚odboji‘, mohl by Izrael jednou přijít i o anektované Golany jako takové. Právě v této oblasti nyní izraelská armáda plánuje ‚rozsáhlé manévry‘. Libanonský Hizballáh se díky bojovým zkušenostem ze Sýrie stává sám o sobě výrazně schopnější vojenskou silou, přičemž podle některých – neověřitelných – odhadů má v arzenálu až 100 tisíc raket, jimiž v poslední dekádě dokázal odstrašit Izrael od další agrese proti Libanonu,“ píše v komentáři pro server Literárních novin Spencerová.

Celý komentář naleznete zde.

Vojenská složka hnutí Hizballáh je Evropskou unií řazena mezi teroristická uskupení. Spencerová přesto tvrdí, že tím nebezpečným je v případě střetu mezi Hizballáhem a Izraelem druhý jmenovaný, proč? Údajně se počítá s tím, že za viníka příští války už nebude Izraelem označen Hizballáh, ale celý stát Libanon, což je změna.

Izraelský premiér Netanjahu má podle analytičky řadu domácích problémů, hrozí mu prý i předčasné volby, které by nemusel vyhrát. Tak možná rozpoutáním války odvede pozornost od svých domácích trablů.

„Kardinální otázkou ovšem zůstává, zda Netanjahu jen ‚vrtí psem‘, nebo zda chce opravdu zkusit všechny své problémy ‚spláchnout‘ velkou válkou, která se může lehce vymknout kontrole a proměnit se ve skutečné peklo. Tož uvidíme,“ uzavřela svůj komentář dáma.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

22:16 Říci, že to má něco společného s islámem? Ve Francii je to o krk. Profesor z Paříže podává hrozivé svědectví

GATESTONE INSTITUTE Kdo hájí člověka obviněného z rasismu, ten riskuje, že z něj bude také obviněn. …