Tolik se prý dva bohatí bratři chystají nalít dolarů do voleb v USA

29.1.2015 12:42 odp.

Prezidentské volby ve Spojených státech amerických v roce 2016 budou pravděpodobně nejdražší v historii. Už nyní oznámila vlivná politická iniciativa řízená miliardáři Kochovými, že hodlá do prezidentské kampaně společně s ostatními dárci investovat téměř 900 milionů dolarů.

Tolik se prý dva bohatí bratři chystají nalít dolarů do voleb v USA
Foto: timesunion.com
Popisek: Bývalá americká ministryně zahraničí Hillary Clinton

Bratři Kochovi, američtí miliardáři podnikající v oblasti energetiky pod značkou Koch Industries, plánují investovat do prezidentské kampaně v roce 2016 až 900 milionů dolarů. Předevčírem to oznámili na pravidelném setkání v Palm Springs. Pokud by Kochovi, kteří mimo jiné financují Tea Party a již v minulosti do prezidentských kampaní investovali obrovské sumy, společně s dalšími 300 dárci skutečně investovali tuto částku, vyrovnali by se v tomto ohledu samotným Republikánům a Demokratům. Dárci sdružení kolem Kochových představují nejbohatší a nejvlivnější uskupení pohybující se mimo politický establishment.

Politická síť pod patronátem bratří Kochových má vzhledem ke svým konzervativním názorům blíže k Republikánům a hodlá po jejich vítězství v nedávných volbách příznivé situace v Kongresu využít. Zasazuje se o snížení daní, deregulace a nabádá k úspornějším krokům americkou vládu. Zveřejněná částka pro nejbližší prezidentské volby je však hozenou rukavicí i pro Demokraty a pravděpodobnou kandidátku Hillary Clintonovou. Ta bude muset pro svoji kampaň sehnat ještě o několik set milionů více peněz než její v tomto ohledu velmi úspěšný předchůdce Barack Obama.

kompletní text v angličtině je ZDE

Na setkání do Palm Springs bylo letos pozváno nejméně pět potenciálních prezidentských kandidátů a čtyři z nich se jej také účastnili. Senátoři Marco Rubio z Floridy, Rand Paul z Kentucky a Ted Cruz z Texasu byli v neděli večer přítomni na kandidátském fóru, kde se řešily ekonomické otázky. Kochovi jsou dlouhodobými odpůrci zveřejňování podrobnějších informací o jednotlivých dárcích. Na rozdíl od politických stran v rámci jejich politické sítě fungují pouze neziskové organizace, které nejsou povinné identitu dárců zveřejňovat. Není tedy možné říci, jakou částku investují samotní Kochovi a ostatní dárci.

Majitelé společnosti Koch Industries, která má své pobočky ve více než padesáti zemích světa a jejíž roční obrat činí desítky miliard dolarů, se již před dvěma lety pokusili prolomit poněkud tajemnou bariéru, jež jejich zejména politické záměry obklopovala. Poskytli tehdy celou řadu rozhovorů pro velká média a v rámci reklamní kampaně nazvané „Jsme Koch“ představili své zaměstnance i sami sebe. V letošním roce také Kochovi poprvé v historii umožnili omezenému počtu novinářů zúčastnit se konference v Palm Springs.


 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Co jste si myslel, když jste používal šifrovaný mobil?

Já si u vás myslím, že jste se nedpouštěl žádné korupce, ale nechápu, proč jste se do toho všeho vůbec namočil? Proč jste s takovým člověkem, jako je Redl jezdil na dovolenou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

21:35 „Zech*aná mrtvola“, ozval se Straka z Topky. Nejodpornější primář této země, vzkázal Babiš

Primář z Nemocnice Sokolov Martin Straka (TOP 09) se na svém twitteru hanlivě vyjádřil na adresu pre…