Toman se postavil Kalouskovi: U zemědělců dochází k daňovým únikům minimálně

07.04.2014 19:50

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek odmítá znovuzavedení tzv. zelené nafty mimo jiné proto, že podle něj hrozí daňové úniky. To však prezident Agrární komory Miroslav Toman odmítá, u zemědělců prý dochází k daňovým únikům minimálně.

Toman se postavil Kalouskovi: U zemědělců dochází k daňovým únikům minimálně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství v demisi Miroslav Toman s ministrem kultury v demisi Jiřím Balvínem
reklama

„Zemědělci potřebují daleko víc nafty, než kolik spotřebují s tou vratkou,“ odmítl exministrova slova Miroslav Toman v pořadu Interview ČT24. Vláda totiž schválila návrh na zachování daňového zvýhodnění nafty pro zemědělce. Díky tzv. zelené naftě dostanou zpět 40 procent daně u klasické motorové nafty a 57 procent u směsné s biopříměsí.

Zemědělci se navíc podle Tomana potýkají s dalšími problémy, aktuální je nyní nedostatek vláhy. Sice mohli díky teplému počasí dříve zasít, ale chybí jim voda. Ohroženy jsou podle něj všechny plodiny, nejvíce pak polní jako např. kukuřice.

Vědci nedávno varovali před tím, že českým zemědělcům hrozí kritický nedostatek vody. „Stát se může prakticky cokoliv,“ přisvědčuje Toman. Proto když byl ministrem zemědělství, tak založil pracovní skupinu Voda, která se měla zabývat zadržováním vody v krajině.

Existují dvě možnosti, jak se s problémem vypořádat. Zaprvé se budou budovat různé přehrady či rybníky. Zadruhé se změní chování zemědělců, kteří začnou pěstovat rostliny, které zadržují vodu. „Je to úkol jak pro stát, tak pro zemědělce. Tam musí být vzájemná spolupráce, protože je to v zájmu zemědělců v prvé řadě, ale samozřejmě i v zájmu státu,“ popisoval šéf Agrární komory.

Ještě nedávno byl Miroslav Toman ministrem zemědělství, kde ho po volbách nahradil Marian Jurečka. Jak by srovnal pozici ministra a prezidenta Agrární komory? „U ministra zemědělství cítím větší zodpovědnost za peníze, ale u prezidenta je to větší volnost,“ dodal na závěr pořadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…