Tomáš Halík besedoval se Zuzanou Tvarůžkovou. Odpůrci imigrace jsou prý jako rakovina. Ale jednou stejně skončí v propadlišti

22.04.2016 19:39

Hostem pátečního Interview ČT24 byl profesor teolog Tomáš Halík. Rozpovídal se o proměnách české společnosti. Konstatoval, že politici, kteří živí strach z uprchlíků, skončí v propadlišti dějin. Do jisté míry se to ukazuje na slovenském premiérovi Robertu Ficovi. Halík se však vymezoval především proti prezidentu Zemanovi. Je prý ve vleku oligarchů, přiživuje nenávist vůči vzdělaným lidem a k dovršení všeho zlého vlastně nahrává teroristům.

Tomáš Halík besedoval se Zuzanou Tvarůžkovou. Odpůrci imigrace jsou prý jako rakovina. Ale jednou stejně skončí v propadlišti
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku
reklama

„Já nerozumím, proč velmi rozumní lidé podléhají předsudkům a strachu,“ poznamenal hned na úvod. Když se vrátil z USA do České republiky, tak si řekl, že tomu přijde na kloub. Dospěl k následujícímu. V první řadě zde chybí vize, kdo jsme a kam chceme jít. Chybí nám vize, jakou formuloval Masaryk a později Havel. Zadruhé se vyčerpal sociální kapitál důvěry. A zatřetí je ochromen obranný systém společnosti,“ doplnil host. Měl na mysli rakovinové buňky v podobě extremistických osob. Když je organismus v pořádku, rakovinová buňka neuspěje, protože ji zničí imunita. Když je ale imunita oslabena, rakovině se daří.

Vidím bod obratu, raduje se opatrně teolog

Tady chybí imunitní systém, který by měl vycházet od nejvyšších představitelů. Měl by vycházet z Hradu. Třeba jako to dělají slovenský prezident Kiska nebo německý prezident Gauck. „Jenže prezident Zeman mluví jinak, dokonce se s radikály staví na jedno pódium,“ posteskl si profesor.

Halík ovšem vidí určitý bod obratu. Když prezident Miloš Zeman v čínské televizi řekl, že se Česká republika osvobodila od diktátu EU a USA. A mnoho lidí si tady řeklo: Už dost. Tohle není pravda.

„Prezident Zeman se stává loutkou oligarchů, kteří mají své zájmy. On vypadá silný, ale silný není. Myslím, že v jeho okolí jsou silní ti, kteří reprezentují zájmy Číny a Ruska. Jim se líbí kapitalismus bez práva, jaký v těch zemích panuje. Oni nemají rádi Evropskou unii, protože ta, ať je jakákoli, prosazuje určitou právní kulturu,“ pokračoval v kritice hlavy státu a jeho spolupracovníků host.

Naši společnost ohrožují ruští trollové, kteří útočí např. i na Českou televizi a snaž se ji oslabit. Podle Halíka vedou tento boj lidé, kteří mají připraveny desítky kritických e-mailů k ČT a posílají je, aniž mnohdy poslouchají, co se vlastně ve veřejnoprávní televizi vysílá. Nahrává tomu i určitá neúcta ke vzdělaným lidem v zemi. Tu opět přiživuje prezident Miloš Zeman. „Ta neúcta ke vzdělaným lidem, kterou šíří náš pan prezident, to je strašně nebezpečná věc,“ varoval. Právě elity by totiž měly nabízet určité vize vývoje společnosti.

Xenofobní politici skončí v propadlišti dějin

Podobnou nenávist šíří i protiislámští fanatici, kteří zaměňují islámské radikály a všechny muslimy na světě. A to je velký problém. Muslimů žije na planetě asi 1,6 miliardy a naprostá většina z nich zvěrstva muslimských teroristů odmítá. Ale odpůrci islámu nechtějí slyšet, hážou všechny muslimy do jednoho pytle, a tím vlastně nahrávají Islámskému státu, kterému jde přesně o to, aby se rozpoutala válka mezi všemi muslimy na jedné straně a Západem na straně druhé.

„Vidíme to bohužel i u politiků. Ti politici, kteří vytáhli džina strachu z uprchlíků z láhve, na to doplatí. To se stalo např. slovenskému premiérovi Roberu Ficovi, který tohoto džina vypustil z láhve, ale vedlo to k tomu, že ve volbách uspěl Marian Kotleba,“ připomněl akademik. Xenofobním politikům věští zánik. Podle jeho názoru přijde dříve či později, ale přijde.

Tito politici sice dříve nebo později zmizí v propadlišti dějin, jenže to neznamená, že tím bude vyřešena migrační krize. „Ten problém tady je a bude ještě horší. Tohle je jen první vlna uprchlíků, ale přijde ještě druhá vlna, a to vlna ekologických uprchlíků,“ upozorňoval pan profesor. Tito ekologičtí uprchlíci se vydají na pochod, až jim v Africe dojde voda. Dojde jim v důsledku globálního oteplování, které sice podle exprezidenta Klause v podstatě neexistuje, jenže jeho reálné důsledky už ve světě vidíme. „Takže my teprve budeme žít ve složitém světě. Ta globalizace prostě přinese to, že budeme žít v multikulturní společnosti,“ doplnil host.

Západ vymírá

„Nesmíme také zapomínat na to, že západní svět vlastně vymírá. Pokud se nám tady nebudou rodit děti, tak se nesmíme divit, že k nám přicházejí lidé z přelidněných částí světa. Já jsem byl nedávno v Nizozemsku a tam jsem slyšel: My se toho nebojíme, protože my tu po generace máme lidi z našich bývalých kolonií. Ale jestli chceme, aby ti lidé respektovali naše hodnoty, tak si nejprve musíme říci, jaké vlastně jsou ty naše hodnoty. Tady se mluví o tom, že na silvestra docházelo v Německu k osahávání žen. To je strašné, jistě. Ale už se tady nemluví o tom, že se ve třetině našich vlastních domácností setkáváme s domácím násilím.

Zlých nálad ve společnosti podle Halíka využívá i prezident Zeman, který nás táhne na východ, jenže naše zájmy a naše záruky bezpečnosti leží v NATO. A naším nejsilnějším ekonomickým partnerem je Německo. Právě to bychom měli mít na zřeteli.

Nakonec zopakoval, že se nechce ucházet o prezidentský úřad. „Ta moje představa o mé roli ve společnosti je jiná,“ uvedl.

Vstoupil by do tohoto politického klání, jen kdyby nebylo zbytí. Spíše se dnes snaží najít někoho, kdo by byl pro společnost přijatelnější. Stejně tak vidí určitou nemoc české společnosti, kde musejí politici říkat populistické věci, aby uspěli. Sám odmítá jít stejnou cestou. Doufá naopak, že se česká společnost uzdraví.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

12:24 Takže pane Prymulo, takhle ne! Ondřej Hejma jasně nastupujícímu ministrovi

S Ondřejem Hejmou si tentokrát o kauzách povídal v XTV Petr Vojnar. Hejma si z rostoucích statistik …