Tomáš Klus, ten sluníčkář? Dan Landa dostává sodu. Jasně odpověděl

10.8.2020 8:26 dop.

Daniel Landa hledá podporu pro svůj Blanický manifest, kde se dá, mezi umělci i jinde. A k jeho iniciativě se pro některé překvapivě připojil i hudebník a zpěvák Tomáš Klus. Nejeden člověk vzhledem k názorům obou umělců pozvedl v údivu obočí. A zatímco někteří zpěváky chválili, že se snaží zasypávat příkopy, jiní společnou fotku nepřenesli přes srdce.

Tomáš Klus, ten sluníčkář? Dan Landa dostává sodu. Jasně odpověděl
Foto: Repro Facebook
Popisek: Zpěváci Daniel Landa a Tomáš Klus

Již jsme vás informovali o Blanickém manifestu Daniela Landy, ve kterém se ohrazuje proti mizení lidské svobody a vyzývá politickou reprezentaci, aby s problémem něco dělala. Pod petici už připojili svůj podpis mnozí, například Lou Fanánek Hagen ze Tří sester, který podepisoval jako jeden z prvních.

Pro některé překvapivě Blanický manifest podpořil i zpěvák Tomáš Klus. Landa se fotkou s ním pochlubil v sobotu s dovětkem, že mizící svoboda trápí všechna názorová spektra. „Shodneme se na mnohém podstatném a nechceme mlčet,“ prohlásil Landa.

Nutno říci, že zpěváci tímto spojením některé své příznivce nepotěšili a pod svým příspěvkem se Landovi dostalo kritiky, že se spojuje se „sluníčkářem Klusem“. Nicméně, i jeho zastánců bylo dost.

Anketa

Je pro vás podstatné, koho ve volbách podporují umělci a jiné známé osobnosti?

1%
97%
hlasovalo: 19593 lidí
Podobně, ale z druhé strany na fotografii a podpis zřejmě pohlíželi fanoušci Tomáše Kluse, protože zpěvák se ve stejný den večer rozhodl vysvětlit, proč se k Landovi přidal. „S Danem jsem se sešel, protože už jsem se s ním chtěl sejít dlouho především proto, že přes odlišnou rétoriku i některé názory, máme v sobě tutéž touhu po smíření rozhádané společnosti akcentováním naší osobní moci a upozorněním na její postupné odevzdávání do rukou moci vyšší. Nikoli však té, která vládne duchu, ale té, která užívá moc nad námi jako opium. V jeho gestě, kdy chce napříč spektrem sedět u stolu a mluvit s kýmkoli, nikoli s cílem zvítězit v argumentační přestřelce, ale se snahou pochopit oponenta, i já osobně spatřuji jedinou možnou cestu. Cestu, kde nemíříme na sebe, ale k sobě,“ napsal.

„Z takové cesty lze vidět nadosobní ideál v ochraně osobních svobod, neboť kde není svoboda, není štěstí a touha po něm je nám společná všem. Teprve hledání toho, co máme společné, nám dovolí vystavět sebevědomou a zdravou společnost. Sebevědomou tím, že jednotlivec přijímá zodpovědnost za sebe i celek, a zdravou tím, že je ochoten uznat i jinou než vlastní pravdu nebo je o ní přinejmenším ochoten diskutovat,“ pokračoval.

„Oba jsme v očích veřejnosti kontroverzní svými postoji i minulostí, o to více si cením toho, s jakou vervou se Dan rozhodl položit onu otázku: Co je to svoboda? Jak vypadá svobodný občan? Jsme vůbec svobodní? A jak široce se otevřel diskuzi. Tohle je nad všechny půtky ohledně voleb Losny a Mažňáka, ohledně táborů Sluníčkářů a Strážců suverenity. Nemáme k sobě rozhodně tak daleko, jak nám zájmy myšlenkových otrokářů našeptávají. Za tohle vědomí díky!“ zakončil své zdůvodnění.

Za toto gesto Kluse pochválil např. marketér Jakub Horák, který uvedl, že jeho hudbu neposlouchá a „neladí“ ani s ezoterikou Klusovy ženy nebo s jeho vyumělkovanými statusy. Ale kvůli názoru jednoho svého kamaráda si zachoval otevřenou mysl.

„Byl jsem velmi mile překvapen! Tomáš přišel na tiskovou konferenci, v hnědém plstěném klobouku se širokými okraji, skutečně působil jako podivínský excentrik, ale když začal tiše, skromně a poněkud rozpačitě mluvit, pochopil jsem, že to není póza – že prostě je takový introvert, který to všechno celé myslí vážně,“ zhodnotil zpěvákův charakter.

„Líbí se mi, že v době cynismu takový hluboký ponor do sebe najde spoustu posluchačů. Klus je opravdu velmi zajímavý člověk a líbí se mi, jak je svůj. I tohle gesto o tom svědčí,“ doplnil.

Kdo byl naopak ke Klusovu gestu podezřívavý, byla Eva Zahradníčková, která se angažuje v pomoci migrantům v Řecku. Řekla, že potřebě spojovat póly společnosti rozumí. „Pokud Landa potřebuje Duška a Kluse, tak to znamená, že nemá dostatečnou podporu ze svých náckoidních sfér. Což je vlastně dobrá zpráva, že jich není až tak moc. OK,“ dodala.

Ale Blanický manifest jí stále připadal podezřelý a kladla si otázku, co v něm značí slovo „svoboda“. „Že chybí svoboda slova? Nebo jde o svobodu nenosit roušku? Nebo jde o svobodu hajlovat?“ tázala se. A také se ptala, zda když se v manifestu mluví o úbytku svobody v okolních zemích, zda to znamená Polsko a Maďarsko nebo kritika Německa a „diktátu EU“. Na tyto otázky chtěla odpověď právě po Tomáši Klusovi.

A z druhé strany se ozval předseda brněnského hnutí Slušní lidé, Zdeněk Pernica: „Upřímně, já Kluse přímo nesnáším, je to člověk, se kterým bych těžko našel společnou řeč, znám ale Dana, vím, jaké má názory, pohled na svět a vím, že to myslí dobře.“

Dodal, že Daniel Landa se vyfotil i s ostatními signatáři, jako s Danielem Hůlkou, Josefem Vojkem nebo již zmíněným Fanánkem Hagenem. „Nedělal bych závěry kvůli jedné fotce, nejjednodušší je přijít na Blanický manifest do Brna,  Dana si vyslechnout a buďto manifest podepsat, nebo nepodepsat,“ zhodnotil krátce.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kasTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

20:10 Pekarová v Rakousku: „Nesmíme podléhat závěru, že sankce bolí víc nás než Rusko.“ To prý trpí, jen to maskuje propagandou

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se v rakouském Grafeneggu zúčastni…