Tomio Okamura mluví dvakrát rychleji než průměrný Čech. To není vtip

04.10.2013 10:32

Tomio Okamura chrlí slova jako kulomet. Podle lektorky rétoriky z DAMU mu to paradoxně může i pomoci. Server Lidovky.cz spočítal, že Okamura v ČT mluvil dvakrát rychleji než obyčejný člověk.

Tomio Okamura mluví dvakrát rychleji než průměrný Čech. To není vtip
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Projev Tomia Okamury je emotivní a slova ze sebe chrlí neskutečnou rychlostí. Běžný divák prý nemá šanci pobrat příval jeho slov. Lidovky.cz o Okamurově vystoupení v ČT mluvily s lektorkou rétoriky z pražské DAMU Magdalenou Gracerovou Chrzovou.

Rychlost řeči a přemíra slov prý není nutně výhodou. Právě naopak. Často totiž brání správnému porozumění. Chrzová je přesvědčena, že diváci obsah takových Okamurových proslovů ani nejsou schopni vnímat.

V pořadu Interview Daniely Drtinové zvládl Okamura prý říci až 190 slov za minutu. "V češtině je průměr mluvního tempa asi 80 až 100 slov za minutu," vysvětluje lektorka.

OutStreamVideoPlayer

Rychleji mluvící lidé jsou považováni za důvěryhodnější

Voliči tak prý sice Okamurovi nerozumí, to mu ale paradoxně může pomoci. Právě rychlost projevu, naléhavá dikce a výrazná gestikulace totiž evokuje rozhořčenost a zápal do práce. "Rychleji mluvící lidé jsou považováni za důvěryhodnější," říká Chrzová. Znovu ale připomíná, že to nesmí být na úkor srozumitelnosti.

Při tak rychlém způsobu mluvy prý lidé vnímají pouze emoce mluvčího a na obsah už se nesoustředí. Server Lidovky.cz upozorňuje, že Okamura, jehož kontroverzní názory, které by z úst jiných politiků možná vzbudily vlnu rozhořčení a byly by označeny jako rasistické či xenofobní, v uších voličů splývají jen do nesrozumitelné záplavy slov.

Magdalena Gracerová Chrzová prý vnímá politikovo vystoupení v České televizi jako útočné. Zároveň Okamurův hlasový projev přirovnala pro Lidovky.cz k vystoupení dobře naučeného žáčka, který ví, co chce říct a veškerý svůj čas se před tabulí snaží za každou cenu využít.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dkr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

7:45 „Ten chlapec má příbuzné ve Španělsku…“ Šojdrová v ČT vytáhla foto sirotků, pak nastoupil Jakub Železný

Kauza 50 syrských sirotků posloužila svého času jako téma pro diskuzi v Parlamentu, ke kterému měl k…