Topkař hájil devadesátky: Loupež byla v roce 1948. Že se rozkradly privatizační fondy? Naprostej nesmysl

21.06.2021 20:25

Bankéř a člen TOP 09 Radovan Vávra si přišel do Studia Svobodného přístavu známého anarchokapitalisty Urzy popovídat o ekonomické situaci, privatizaci v 90. letech a kapitalismu. Popsal také, jak fungují jeho debaty s Piráty. Prý často přijdou s nějakou kravinou, ale lze s nimi diskutovat. Devadesátky prý rozhodně nebyly dobou temna a nemáme na ně močit.

Topkař hájil devadesátky: Loupež byla v roce 1948. Že se rozkradly privatizační fondy? Naprostej nesmysl
Foto: Repro Youtube
Popisek: Investor a bankéř Radovan Vávra

Anketa

Je dobře, aby byly děti pod 16 let očkovány proti covidu-19?

13%
82%
hlasovalo: 7257 lidí

Vávra se podle svých vlastních slov domnívá, že privatizace ekonomiky byla v podstatě úspěšný projekt a České republice přinesla nebývalý rozvoj a zvýšení životní úrovně. Byl proto překvapen, když se dozvěděl, že mladší generace jeho pohled nesdílí. „Ten moment byl, když ta nová mladá generace politiků, a to není jen Ivan Bartoš a celá ta jeho suita, hovoří o 90. letech jako o době temna. A já si dlouho myslel, že si dělají legraci. Nechápal jsem, jak někdo, kdo zažívá bezprecedentní období svobody a prosperity, může močit na kořeny tohohle stromu. A upřímně řečeno tomu nerozumím pořád,“ prohlásil bankéř.

Privatizace podle Vávry nebyla žádnou krádeží, jak se často říká. „Musíme si říct, co bylo tou skutečnou loupeží, a tou bylo znárodnění v roce 1948. A to když jsme se chtěli vrátit mezi civilizovaný evropský země, tak jsme tu naši plně státní ekonomiku nemohli nechat ve státních rukách,“ domnívá se host.

Vávra během rozhovoru hájil také často kritizovanou kupónovou privatizaci. Většinu podniků podle něj nebylo možné výhodně prodat zahraničním investorům jako například velké společnosti typu Škodovka nebo velké banky. „To bychom prodávali do dneška.“ Kupónová privatizace, kdy jsou společnosti rozdány „na kupóny“, tak byla podle Vávry rozumným a nejspravedlivějším řešením.

„A teď bych chtěl posluchačům připomenout, jestli by si mohli zašátrat v paměti, jak dopadají velký IT projekty v roce 2021. Jak dopadají e-shopy na dálniční známky, jak nám výborně funguje ta covidová chytrá karanténa. Všechny tyhle věci, který jsou úplně banální ptákoviny. Tak proti tomu srovnejte v 90. letech, za tehdejší IT architektury, jak se podařilo mezi miliony lidí fakt transparentně, bez pádů a technologických skandálů rozdat takové množství majetku.“

„Často se říká, že se potom ty privatizační fondy rozkradly. To je naprostej nesmysl. Protože i ten nejvykřičenější fond, ten proslulý Harvard, se nerozkradl zcela. Byla celá řada věřitelů, kteří skutečně ty desetinásobky dostali. Ale i kdybych připustil, že se rozkradl celý, tak on měl jenom 7% podíl na trhu privatizačních fondů, ale spousta investorů ty fondy úplně minula a investovala přímo do podniků. A i ty největší fondy, což byly třeba fondy České spořitelny, tak svou historickou úlohu splnily, nikoho neokradly a všechno bylo zalitý sluncem,“ vysvětloval Vávra.

Oněch často zmiňovaných ztracených 500 miliard, kterými se často ohánějí kritici privatizace, byla částka nezbytná pro transformaci ekonomiky ze socialistické na tržní. Urza se následně v otázce ještě vrátil k Pirátům a Ivanu Bartošovi. Problém je podle něj v tom, že Piráti obecně nemají žádné ekonomické znalosti a jejich návrhy jsou údajně často likvidační. „Já se jich nebojím a za druhý je nehejtuju. Oni jsou dost vztahovační. Takže když řeknete, že 2 a 2 není 8, tak oni si to berou hrozně osobně. To doufám, že je brzo opustí,“ usmíval se bankéř s tím, že s Piráty často diskutuje na sociálních sítích.

„Oni přijdou s nějakou naprostou kravinou, jako je třeba zdanění bydlení starým a dotování bydlení mladým. A já když se s nima na těch sítích hádám, tak z toho vzejde, že vlastně z toho chtěli financovat rozvoj těch měst, a já se s nima hádám znova a nakonec to dojde tam, že prý chtějí zdanit komerční nemovitosti,“ popisoval svou zkušenost bankéř.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: AZy

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

20:48 Velká akce ČSSD. Když pustili Maláčovou na pódium, začalo to lítat. Schillerové muselo zvonit v uších

Optimismus a očekávání dobrých volebních výsledků – v takovém duchu se nesla atmosféra startu horké …