Topkař si pochvaluje tvrdé sankce proti Rusku. A pokud nezaberou, je třeba ještě přitlačit

01.08.2014 20:29

Nové sankce zaměřené proti Rusku a přijaté EU tento týden ve svém nejnovějším příspěvku v rubrice Politici voličům serveru ParlamentníListy.cz chválí, a naopak přístup k nim ze strany české vlády kritizuje poslanec TOP 09 Marek Ženíšek.

Topkař si pochvaluje tvrdé sankce proti Rusku. A pokud nezaberou, je třeba ještě přitlačit
Foto: top09.cz
Popisek: Marek Ženíšek
reklama

Poukázal na to, že nové sankce přijaté v úterý a účinné od čtvrtka mimo jiné zahrnují zákaz obchodování s dluhopisy a jiným majetkem ruských, státem vlastněných bank na evropském trhu. Tyto sankce se podle něj Rusů citelně dotknou. „Evropský trh představuje zhruba polovinu celkových dluhopisových obchodů ruských bank, takže dopad tohoto omezení na ruské banky, potažmo ruskou ekonomiku jako celek, bude poměrně dramatický. Vysychající banky budou kolabovat, nebo do nich stát nalije miliardy, které tím pádem nebude moci použít na financování bojových akcí na ukrajinském území,“ domnívá se Ženíšek.

Celý komentář ZDE.

Krize je příležitostí k vývoji lepšího bezpečnostního systému EU

Podle jeho názoru krize na Ukrajině a s ní související sankce však mohou znamenat i příležitost pro EU vybudovat si větší energetickou nezávislost na Rusku, která by byla přínosná i z hlediska energetické bezpečnosti EU. „Lze v ní proto spatřovat impuls pro vytvoření jednotné energetické politiky EU založené na maximální energetické soběstačnosti, diverzifikaci dovážených zdrojů energie a jednotného postupu v zahraničně-obchodních vztazích,“ uvedl s tím, že současná krize by měla být příležitostí k vývoji lepšího bezpečnostního a obranného systému EU. Ten je podle Ženíška zatím limitován finančními, ale i personálními nedostatky, které plynou z možného skrytého protekcionismu evropského trhu s vojenským vybavením.

Sobotkovo vyjádření se Ženíškovi bytostně příčí

Ženíšek ale kritizoval postoj vlády k sankcím. „Z České republiky však přišla odpověď nám vlastní. První reakce pana premiéra na sankce zněla tak, hlavně ať nás tato opatření nebolí. Sice tyto kroky podporujeme, ale přece nebudeme přijímat další kroky, které by mohly ohrozit český byznys,“ uvedl s tím, že takové premiérovo vyjádření se mu bytostně příčí. „A pokud mu tedy navrhované sankce tak vadí, měla by se vláda zaměřit na to, jak firmám, které budou zasaženy sankcemi či kontrasankcemi z ruské strany, pomoci,“ uvedl Ženíšek.

Sám nový okruh sankcí vyhlášených EU považuje za úspěch. Podle jeho názoru jdou totiž v mnohém dál než dosavadní sankce USA. „Pokud by se neukázaly jako dostatečně účinné, měla by mít EU odvahu k jejich dalšímu přitvrzení,“ dodal s tím, že putinovskému Rusku bychom neměli ustupovat. A česká vláda by „měla přestat přepočítávat hodnoty, které jsme si po pádu SSSR těžce vydobyli, na peníze“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

18:36 „Šílený Moravec. Snad na to nekoukáte?“ Babiš s radostí vytáhl fakta

Andrej Babiš v tradičním nedělním „Čau lidi“ vyprávěl jeden hodně smutný příběh. „Myslete na covid, …